Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Možná je to zvláštní otázka, ale ráda bych slyšela vaši odpověď: je možné, že jedním z důvodů, proč jsou ženy při rakovině prsu léčeny tak agresivně a s tak malým ohledem na jejich pocity, je, že většina lékařů jsou muži?

Patriarchální postavení mužů ve společnosti a jejich dominantní role je jistě velmi staré téma, které se ještě i dnes dotýká mnohých aspektů našeho života, včetně lékařství.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Rady lékaře

Jeden postřeh mne vede k domněnce, že tento fakt má skutečně co dělat s pomalostí změn v této oblasti, a sice způsob, jakým se léčí jeden druh rakoviny u mužů.

Rakovina prostaty u mužů je velmi podobná rakovině prsu u žen. Zde je rovněž jednou z příčin vzniku rakoviny strava s vysokým obsahem tuku a i zde se jedná o rakovinu, která je v určitém vztahu k produkci hormonů. Podobně jako rakovina prsu bývá i rakovina prostaty v době určení diagnózy již deset let stará a téměř v každém případě se již stačila do té doby rozšířit. Radikální chirurgické odstranění prostaty je v tomto případě stejně neúčinné jako mastektomie u chirurgie rakoviny prsu.

Před několika lety se však již ustoupilo od radikálního odoperování prostaty. V současné době bývá běžným postupem při rakovině prostaty ozařování (které následuje předchozí diagnostickou biopsii). Z toho je možné usoudit, že lékařská profese, v níž dominují muži, přistupuje k mužům s rakovinou prostaty chápavěji a citlivěji reaguje na mužské problémy.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2526
Datum: 14. 1. 2009