Můj dřívější lékař mi řekl, že mi musí být amputován celý prs, protože další místa v tom samém prsu mohou být rovněž postižena rakovinou.
Rakovina prsu se tedy nerozvíjí pouze jako onemocnění určitého místa v prsu, ale jako nemoc, která působí na celou prsní tkáň. Bulka, kterou jste objevila a která vyrostla z jedné původní rakovinné buňky, je prostě jen v pokročilejším stadiu než jiná místa ve vašem prsu, kde se rakovina rozvíjí s určitým zpožděním, ale přibližně stejnou rychlostí.
Když se po mastektomii mikroskopicky zkoumá prsní tkáň z oblastí, které se nacházely mimo rakovinný nádor, ve většině případů tato tkáň rovněž ukazuje známky rakoviny. Z tohoto důvodu chirurgové často doporučují mastektomii, odebrání celého prsu. Tyto další a nové rakovinné nádory však naštěstí dorůstají velikosti, kdy je možné je diagnostikovat, jen asi u 10 procent těch žen, které se z nějakého důvodu mastektomii nebo ozařování prsu nepodrobily.
Nezapomínejte však, že rakovina prsu je nemocí celé prsní tkáně. Když se u žen, u kterých byla diagnostikována rakovina prsu, provede vyšetření druhého prsu, v téměř 100 % případů se v něm zjistí různá stadia od předrakovinných změn po skutečné rakovinné nádory. Ve stejném duchu, v jakém vám váš lékař zdůvodnil nutnost mastektomie vzhledem k pravděpodobnosti „satelitních“ nádorů ve stejném prsu, by bylo možné vyžadovat, aby se všechny mastektomie prováděly oboustranně, aby se odebrala veškerá prsní tkáň, která je touto nemocí postižena. Chirurg, který by navrhoval takové šílenství, by těžko sháněl pacientky ochotné mu za takovýto výkon zaplatit. Naštěstí tato předrakovinná i rakovinná místa v druhém prsu dorůstají velikosti, kdy působí problémy, asi jen v 10 procentech případů.
Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob