Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Myslete jasně

Byl jsem ve druhém ročníku na universitě a měl jsem velmi náročný studijní program. Tehdy jsem objevil jedno z klíčových opatření pro bystré myšlení. Vzhledem k tomu, že jsem studoval medicínu, velmi mne zajímalo, jakým způsobem bych mohl zvýšit svoji duševní výkonnost na maximum.
Rubrika: NEWSTART
|
Typ článku: Články

„Neile, to nebude fungovat," varoval mne můj poradce. „Neměl ses zapisovat na více než dva obtížné předměty za semestr a ty sis vzal dokonce čtyři!"

Rychlý přehled mého studijního programu potvrdil to, co jsem již věděl - naložil jsem si toho skutečně hodně. Vtěsnal jsem do svého programu co nejvíce, abych mohl dosáhnout těch cílů, které jsem si předsevzal.

„Uvidím, jak to půjde," řekl jsem svému poradci. „Kdyby to bylo příliš obtížné, budu se muset nějakého předmětu vzdát."

Naštěstí jsem právě v té době četl jednu klasickou knihu o zdraví. Po rozhovoru s poradcem jsem ji znovu prolistoval a narazil na dvě prohlášení, která mne přiměla pořádně se zamyslet.

„Spánek před půlnocí je mnohem cennější. Dvě hodiny dobrého spánku před půlnocí vydají za více než čtyři hodiny po půlnoci."

„Pokud studujete po půl desáté večer, málo si zapamatujete a spoustu zapomenete."

Tehdy jsem si nebyl vědom vědeckých doporučení v pozadí této rady o spánku (většina melatoninu se vytváří před půlnocí), přesto jsem se rozhodnul tento přístup vyzkoušet. Vyžadovalo to docela významnou změnu v mém denním rozvrhu - podobně jako většina studentů jsem byl zvyklý chodit do postele v jedenáct hodin anebo později.

Navzdory tomu, že jsem měl po této změně celkově méně času ke studiu, moje studijní výsledky se zlepšily. Pokud vím, byl jsem jediným studentem v našem ročníku, který nikdy nestudoval po deváté hodině večer. Když se většina mých spolužáků biflovala na testy a dopovala kofeinem, už jsem spal. Hodnota, kterou představoval spánek před půlnocí, byla dostatečně velká na to, aby mne úspěšné provedla celou lékařskou fakultou.

Význam prostých opatření

Lidé jsou často překvapeni, když zjistí, že spánek může mít tak neuvěřitelný vliv na studijní výsledky. Přitom mnohé faktory, které ovlivňují duševní výkonnost - nebo její nedostatek - jsou v přímém vztahu s naším životním stylem.

Zde je několik vyzkoušených praktik, které vám pomohou dosáhnout maximální duševní výkonnosti a zlepšit svoji inteligenci.

Choďte brzy do postele

Každou noc spěte aspoň sedm až osm hodin. Nejméně jedna hodina z toho by měla být před půlnocí (dvě nebo tři je ještě lepší). A zvykněte si chodit do postele každý den přibližně ve stejnou dobu.

Největšího prospěšného účinku dosáhnete, když budete chodit spát okolo deváté. Uložíte-li se ke spánku do devíti hodin a bude-li ložnice v temnotě, vaše tělo si bude moci užít ještě před půlnocí rychlého vzestupu hladiny melatoninu. Když zůstanete vzhůru a budete se do noci třeba dívat na televizi, vaše hladina melatoninu rovněž stoupne - ale na mnohem nižší hodnotu.

Nedostatek kvalitního spánku způsobí, že budete během dne ospalí a bude pro vás problém se soustředit. Výsledky nedávné studie vypracované na Brigham Young University poukázaly na vztah mezi dobrými známkami a návykem „chodit spát se slepicemi". Tento princip neplatí pouze ve školní třídě, ale za všech okolností - kvalitní spánek napomáhá jasnému myšlení.

Vypořádejte se s nezdravými návyky

Bylo vědecky dokázáno, že nezdravé návyky, jako je hraní videoher, brouzdání po internetu, pornografie a hraní hazardních her, působí na tělo podobným účinkem, jako návykové látky, např. marihuana, alkohol, nikotin nebo kofein. Kromě toho, že návykové chování narušuje duševní pochody, zabírá čas, který mohl být využit k produktivnějším aktivitám.

Nedávné studie prokázaly, že již mírné až střední užívání alkoholu způsobuje zmenšování mozku. Negativní účinky užití alkoholu navíc nezmizí do následujícího rána - mozku se vrátí normální schopnost kritického a abstraktního myšlení až za dva týdny poté, co byl zkonzumován alkoholický nápoj.

Kofein je další látkou, která brání jasnému myšlení. V jedné studii bylo zjištěno, že i když účastníci byli schopni po užití dávky kofeinu psát rychleji, udělali přitom pět- až desetkrát více chyb. Další vypovídací příznak: Vysunutí obránci v americkém fotbale užívají kofein, aby se jim dostalo více energie, ale zadáci - kteří potřebují s chladnou hlavou analyzovat situaci a rychle vyhodnotit, jak si stojí obranné linie - se drží od kofeinového opojení v bezpečné vzdálenosti. Kofein blokuje receptory adenosinu v čelním mozkovém laloku. Současně způsobuje, že je k dispozici příliš mnoho acetylcholinu (což je důvod, proč se lidé cítí být stimulováni). Nepřispívá však ke střízlivému a inteligentnímu uvažování.

Využijte moc klasické hudby

Klasická hudba, a to zvláště barokní, má na mozek uklidňující a třídící účinek. Vědecké studie ukazují, že některé druhy klasické hudby zlepšují duševní schopnosti.

Doporučuji aspoň dvacet minut týdně terapie klasickou hudbou. Vybírejte si skladby, které jsou melodické a harmonické (na rozdíl od nepravidelných a podivných). Nejste-li si jisti, kterého skladatele si vybrat, vyzkoušejte Mozarta, Brahmse, Čajkovského nebo Bacha. Abyste měli z této terapie prospěch, nemusíte mít ani klasickou hudbu rádi - musíte jí jenom naslouchat!

Dopřejte si trochu pohybu

Je to překvapivé, ale duševní výkonnost se zlepšuje i jen v důsledku pohybové aktivity. Pokud jste vystaveni psychickému stresu, nejlepší je, abyste byli fyzicky aktivní sedm dnů v týdnu. Pro zlepšení duševní výkonnosti je zvláště prospěšná chůze, která zlepšuje krevní oběh a zvyšuje množství kyslíku a glukózy, které se dostávají do mozku.

Chůze není příliš namáhavá, takže svaly na nohou nespotřebovávají příliš mnoho kyslíku a glukózy, jak je tomu při řadě dalších druhů pohybových aktivit. Z tohoto důvodu je chůze velmi vhodná k okysličení mozku, vyčištění mysli a zlepšení duševní výkonnosti.

Dbejte na to, co jíte

Výživa hraje klíčovou roli v duševní výkonnosti. Chcete-li svému mozku dopřát co největší prospěch, jezte množství nerafinovaných rostlinných potravin. Vybírejte si z různobarevné nabídky ovoce a zeleniny a nezapomínejte je konzumovat také v syrovém stavu.

Uhlohydráty (sacharidy) jsou hlavním palivem pro mozek. Pouze v podmínkách těžkého hladovění dokáže mozek využívat i jiná paliva než uhlohydráty. Strava založená na sacharidech s nízkým obsahem tuku podporuje duševní pochody.

Nejlepší je každý den jíst dvě nebo tři jídla v pravidelném čase. Mezi hlavními jídly se nic nejí, pouze pije voda. Omezte svoji spotřebu živočišných potravin (anebo je zcela vylučte) a mějte pod kontrolou přídavek tuku a cukru. Vzhledem k velkým výkyvům v hladině krevního cukru patří jídla s vysokým obsahem cukru k těm, která narušují duševní výkonnost.

Maso obsahuje kyselinu arachidonovou, látku, která narušuje optimální funkci mozkového centra, jež má na starosti rozum, úsudek a předvídavost. Živočišné potravy také neobsahují uhlohydráty, které jsou hlavním zdrojem energie pro mozek; vegetariánská strava je naopak jejich bohatým zdrojem.

Zajistěte si ve stravě dostatečné množství vápníku. Vápník, jenž je v přímém vztahu s IQ, je důležitý i pro tvorbu melatoninu. (Nespoléhejte ale při pokrývání své potřeby vápníku na mléko - vysoký obsah fosforu v mléce brání vstřebávání vápníku).
Mějte na paměti, že snížení příjmu kalorií také přispívá ke zlepšené funkci mozku. Mnozí velikáni historie se ve chvílích důležitých rozhodnutí uchylovali ke krátkodobému půstu za účelem zbystření intelektu.

Čtěte povznášející materiály, přemýšlejte nad náročnými otázkami

Zkuste si každý den přečíst jednu kapitolu z biblické knihy Přísloví. Můžete číst kapitolu toho čísla, které koresponduje s aktuálním datem. Vzhledem k tomu, že v knize Přísloví je jednatřicet kapitol, můžete toto doporučení aplikovat kterýkoliv měsíc v roce. Opakování je dobré, můžete tedy pokračovat každý měsíc.

Dostatečně se zavodněte

Pijte velká množství čisté a čerstvé vody, a to přednostně mezi hlavními jídly, nikoliv při nich. Chcete-li zjistit, kolik vody (v litrech) vaše tělo denně potřebuje, vynásobte svoji tělesnou váhu (v kilogramech) třemi a výsledek vydělte stem. Člověk, který váží 70 kilogramů, tak např. potřebuje denně asi 2,1 litru vody. Na každých patnáct minut strávených pohybovou aktivitou, fyzicky namáhavou prací anebo činností v prostředí s významně zvýšenou teplotou přidejte dalších 180 ml. Studie ukázaly, že většina lidí je soustavně lehce dehydratována; výsledkem je, že jejich mozek není schopen využívat skutečnou kapacitu a potenciál.

Dr. Neil Nedley je prezidentem Weimar Center of Health and Education v Kalifornii. Chcete-li se dozvědět více o technikách, jak zbystřit svůj intelekt, nepřehlédněte jeho poslední knihu „The Lost Art of Thinking" (Ztracené umění myslet).

Počet přečtení: 5519
Datum: 12. 12. 2011