Myslíte si, že má smysl, aby žena absolvovala mamografii a sama se prohlížela?
Jednou neoddiskutovatelnou výhodou je, že je-li rakovina prsu zjištěna mamografií či častým sebeprohlížením, bývá obvykle velmi malá a lze ji proto snadno odstranit lumpektomií, která nezpůsobuje žádnou deformaci prsu; tak se lze vyhnout mastektomii. U žen starších padesáti let studie naznačují, že jsou-li nádory objeveny mamografií, dochází k prodloužení života.
Ženy, které se živí stravou s nízkým obsahem tuků, mají mnohem nižší riziko onemocnění rakovinou prsu – a proto i nižší pravděpodobnost, že jim rutinní mamografie přinese nějaký užitek. U těchto žen s nízkým rizikem onemocnění nejsou každoroční mamografie zřejmě (vzhledem ke vztahu mezi náklady, rizikem a možným prospěchem) důvodné.
Nejvážnější problém, který spatřuji za úsilím směřujícím k rané detekci, je ten, že odvádí peníze od skutečné prevence rakoviny. Náklady na snímkování každé ženy starší padesáti let žijící v této zemi by (při nákladech 75 dolarů na jeden mamogram) při jediném vyšetření ročně přesáhly částku 2,25 miliardy dolarů ročně. Náklady na jednu rakovinu objevenou mamografií jsou velmi vysoké: 195 000 dolarů na jeden diagnostikovaný případ rakoviny.
Podívejme se na postup při vyhledávání rakoviny plic. V současné době již nedochází k pravidelnému každoročnímu snímkování, které by umožnilo odhalit rakovinu plic v raném stadiu a tak snížit počet úmrtí na tuto nemoc. Namísto toho je lidem doporučováno, aby přestali kouřit.
Věřím, že přesvědčování žen, aby přešli na stravu s nízkým obsahem tuku, je citlivějším přístupem k prevenci úmrtí na rakovinu prsu než každoroční snímkování a že je to i lepší způsob, jak investovat omezenou částku peněz, které jsou ze zdravotního pojištění k dispozici. Konzumování správné stravy by navíc vedlo k menšímu výskytu této nemoci, protože úsilí směřované k rané detekci nemůže učinit nic jiného než zvýšit počet objevených nádorů.
Dokážete si představit, jaké množství cenných informací o zdraví a jeho vztahu ke stravě by šlo poskytnout veřejnosti za více než dva miliony dolarů ročně? U těch žen, které by přešly na rozumnější nízkotučnou stravu, by došlo ke snížení výskytu rakoviny prsu. Navíc by se snížil výskyt i u většiny nemocí, kterými trpí muži, ženy a děti v této bohaté společnosti. Pokud by lidé přijali tuto efektivní stravu a rozhodli se změnit i svůj životní styl, mělo by to úžasný vliv na zdraví nás všech. K tomu je ovšem nezbytný celonárodní vzdělávací program a peníze na jeho podporu.
Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob