Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Návod k použití

Základním literárním útvarem naší doby není román ani drama, a už vůbec jím nejsou básně. Zdaleka nejčtenější formou textu jsou návody k použití. Těm mohou v duchaplnosti konkurovat snad jen reklamní slogany.
|
Typ článku: Články

Při koupi zboží z vyspělých zemí překvapí kupujícího na první pohled obšírný návod, který je ke zboží přiložen. Sděluje se v něm, že hodinky je třeba natáhnout a poté nosit na ruce, dětskou lodičku, má-li plavat, nutno dát do vody, hrnec, chceme-li v něm vařit, postavit na sporák. Tyto návody jsou světové, neboť bývají napsány v šesti řečech včetně arabštiny. Bez návodů by byl člověk ztracen. Nevěděl by, že košili je třeba zapnout u krku, boty pečlivě svázat tkaničkou a batoh si dávat nejlépe na záda.

Návody k použití, jimiž jsou opatřeny i ty nejběžnější předměty, tvoří však jen nižší vrstvu našeho draze zaplaceného know how. Na této vrstvě základní je vystavěna řada vrstev dalších, takž série zaručených receptů obepínají náš život. Stejně jako s věcmi, učíme se zacházet podle důmyslných návodů také s druhými lidmi, se svými blízkými a nakonec i sami se sebou. Pro všechno existují recepty: Chcete mít naprosto spokojené manželství, a ještě se zbavit lupů? Chcete, aby vaše manželka byla štíhlá? Chcete, aby váš pes panáčkoval? Chcete, aby panáčkoval váš šéf? Chcete se stát milionářem, kulturistou, abstinentem, znalcem vína, výborným milencem a spolehlivým účetním? Stačí, když si se slevou koupíte naše know how. Budete umět persky za tři týdny, naučíte se výborně vařit, a ještě přitom zhubnete o dvanáct kilo.

Recepty všeho druhu šetří náš čas, a krok za krokem nás přitom zbavují svéprávnosti. Bez příslušného návodu je stále méně lidí schopno upravit si svůj soukromý život, ovládat se v jednání s druhými a vychovávat své potomky. Nenajdou-li včas příslušného odborníka, který jim předepíše příslušnou behaviorální medicínu, jsou bezradní jako malé dítě.

Vrcholem receptářů na život jsou rady, jak se stát zaručeně úspěšným. Každý expert zde radí něco trochu jiného. Nejupřímnější je bezesporu skvělý Carnegie. Doporučuje být ke druhým lidem přívětivý a všude, kde to jen trochu jde, je neustále chválit. "Někteří lidé tak prahnou po uznání, že se dají i na něco podobného nachytat, právě tak jako je skutečně hladový člověk schopen pojídat třeba i trávu a žížaly," říká mistr vstřícnosti a dodává: "Rybám dáváme návnadu, která jim chutná. Proč tedy nepoužít stejnou metodu, když se snažíme chytat ne ryby, ale lidi?"

Naprostý vrchol umění know how představují ovšem zaručené rady, jak chytit na udici sami sebe, jak odborně používat sami sebe, abychom se přitom cítili skvěle. Je s podivem, že samotný nástup prosperity v této oblasti nijak nezabírá. Spousta prosperujících lidí je nešťastna a majetní páchají sebevraždy tradičně častěji než lidé chudí. Součástí prosperity se tedy musejí stát návody, jak se z ní umět upřímně radovat, jak uprostřed hojnosti nepropadat zoufalství, jak správně prožívat ono velké štěstí, které nás spolu s hojným konzumem zaplavuje. Bez těchto návodů i ta největší prosperita proteče kolem nás zcela bez užitku. S těmito návody v ruce naopak dokážeme labužnicky vychutnat i husté proudy nasládlé kaše, které odplavují náš domek a bortí náš krov.

Z knihy Jana Kellera "Abeceda prosperity". Vydalo nakladatelství Doplněk.

Počet přečtení: 2420
Datum: 21. 2. 2008