Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Návštěvy bohoslužeb posilují imunitní systém

Studie vypracovaná na Duke University Medical Center v Severní Karolíně zjistila, že starší lidé, kteří pravidelně navštěvují bohoslužby, mají zdravější imunitní systém než lidé, kteří do kostela nechodí.
Rubrika: Víra
|
Typ článku: Studie

Ti, kteří se zúčastnili aspoň jednou týdně bohoslužby, měli oproti kontrolní skupině asi poloviční riziko zvýšené hladiny interleukinu-6 v krvi. IL-6 je bílkovina, která signalizuje přítomnost zánětu v těle. Předchozí studie výzkumníků z Duke University ukázaly, že lidé s vyšší hladinou IL-6 v krvi projevovali „horší funkční schopnosti“ – jejich schopnost vypořádat se s běžnými denním úkoly, jako je koupání se, oblékání či vaření byla nižší. Jiné studie vědců z University of Kalifornia pak ukázaly, že zvýšené hladiny IL-6 se objevovaly u starších lidí postižených nemocemi jako je rakovina, srdeční onemocnění a vysoký krevní tlak.

Podle dr. Herolda Koeniga, vedoucího studie, účast na bohoslužbách zřejmě posiluje imunitní systém nějakým dosud neznámým mechanismem. Možná prostřednictvím pocitů sounáležitosti či autentické zkušenosti uctívání Boha. Tyto pozitivní pocity působí proti stresu a mohou přinášet zdravotní prospěch, který daleko překračuje pouhé předcházení negativním emocím.

Studie se zúčastnilo 1 718 dospělých ve věku nad 65 let.

The International Journal of Psychiatry in Medicine 1997;27(3):233-250

<

 

Počet přečtení: 2825
Datum: 22. 2. 2008