Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Několik studií ukázalo prospěšné účinky užívání alkoholu

Několik studií ukázalo, že lidé, kteří střídmě užívají alkohol, mají snížené riziko srdečních onemocnění a žijí déle. Konzumenti alkoholu se možná pokoušejí ospravedlnit na základě těchto studií svůj návyk.
Rubrika: Alkohol
|
Typ článku: Rady lékaře

Alkohol však nelze obecně doporučovat, a to hlavně z toho důvodu, že celá řada lidí získává na tuto drogu závislost. Více než 7 procent dospělého obyvatelstva trpí alkoholismem, který má za následek sníženou porodnost, nehody, kriminalitu, duševní i tělesná onemocnění a ničení rodinného života. Jakýkoliv prospěšný účinek alkoholu ve vztahu k riziku srdečních onemocnění je navíc vymazán vzestupem celkové úmrtnosti z jiných příčin. Alkohol rovněž dodává 7 „prázdných kalorií" na gram, což může vést k obezitě.

Dalšími nepříznivými důsledky nadbytku alkoholu jsou zvýšená hladina triglyceridů (krevních tuků), onemocnění jater, rakovina, porodní defekty (fetal alcohol syndrome) a řada avitaminóz, jako kurděje z nedostatku vitaminu C, špatné vidění v noci z nedostatku vitaminu A, pellagra z nedostatku niacinu (vitamin B3 ) a onemocnění nervové soustavy, jako je Wernicke-Korsakoffský syndrom z nedostatku thiaminu (vitaminu B1 ).

S využitím informací z knihy dr. Johna McDougalla „McDougallův plán". Vydala Společnost Prameny zdraví a OS Maranatha.

Počet přečtení: 3410
Datum: 1. 8. 2012