Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Neplodnost, pohlavní hormony a deprese

Potřebu důkladnějšího výzkumu zde naznačuje fakt, že neplodné ženy jsou často depresivní. Podle některých studií trpí depresí přibližně stejně jako ženy s rakovinou, AIDS anebo srdečními nemocemi. Některé z těchto případů neplodnosti mají zřejmě přímý vztah k depresi.

Jedna ze studií shromáždila údaje o 174 neplodných ženách. Některé z nich trpěly depresí, jiné nikoli. Všechny podstoupily desetitýdenní výcvik zvládání stresových situací, aby se zjistilo, zda to bude mít pozitivní vliv na léčení jejich neplodnosti. Po skončení výcviku otěhotnělo téměř 60 % depresivních žen, avšak jen 24 % žen, které depresí netrpěly. Z tohoto zjištění vyplývá, že a) deprese byla příčinou neplodnosti u mnoha těchto žen, b) léčba deprese v mnoha případech problém vyřešila.

Podle jiné studie deprese zároveň zvyšuje riziko neplodnosti u mužů. Muži s depresí, která vyžadovala hospitalizaci, měli v průběhu dne i během noci výrazně nižší hladinu testosteronu, což může být vysvětleno zvýšenou hladinou kortizolu související s jejich depresí.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 3963
Datum: 4. 2. 2009