Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

NEWSTART, také to zkuste!

Pod jménem Country Life si většina z nás vybaví vegetariánské jídelny a prodejny. Že Country Life nabízí i pobyty zdravého životního stylu, jsme se dozvěděli z dopisu čtenářky paní Evy.
Rubrika: NEWSTART
|
Typ článku: Rady lékaře

Poprvé jsem na pobyt NEWSTART jela loni v létě na doporučení známého. Vegetariánská strava byla výborná a program zajímavý. Pobyt se líbil i mému synovi, a to je co říct. Jedl jídlo, které by jinak odmítl, a chutnalo mu. Na podzim jsem jela znovu…

Pobyty NEWSTART otevírají oči a cestu k novému životnímu stylu po všech stránkách. Je mnoho věcí, kterých si vážíme. Jedním z aspektů života, který často považujeme za samozřejmý, je zdraví. Pro většinu z nás ale není péče o vlastní zdraví na žebříčku priorit tak vysoko, jak by být měla, a tak stále více lidí trpí tzv. civilizačními chorobami. Lepším životním stylem jim lze předcházet.

Pobyty NEWSTART má v Country Life na starosti ing. Robert Žižka. Položili jsme mu několik otázek.

Co se skrývá pod názvem NEWSTART?

Chceme-li předcházet civilizačním chorobám, je důležité vědět, jak naše tělo funguje. V přírodě existují zákony, kterým podléhá prakticky vše. Vyhodíme-li třeba míč do vzduchu, v důsledku gravitace vždy spadne. Slunce vychází každého dne v přesně určeném čase, nikdy se neopozdí. I v našem těle jsou zakódovány zákony řídící bytí; když s nimi žijeme v souladu, užíváme si toho nejlepšího zdraví. Optimální zdraví může být zajištěno a udržováno sledováním osmi jednoduchých zákonů, které mu vládnou. Byly shrnuty pod akronymum NEWSTART, který vymyslel jeden z prvních hostů Weimarského institutu – sanatoria v Kalifornii, kde již po desetiletí dosahují velkých léčebných úspěchů užíváním prostých přírodních prostředků.

 N  Nutrition – výživa. Kvalita zdraví závisí na tom, zda každá buňka našeho těla dostává živiny potřebné pro svou funkci. Staré rčení říká: „Jsi tím, co jíš.“ Zdravý životní styl je charakterizován konzumací pestré skladby přirozených, nerafinovaných potravin rostlinného původu, v množstvích potřebných pro udržení ideální váhy. V programu NEWSTART se vegetariánské jídlo, velmi chutné, stává lékem.

 E  Exercise – pohyb. V dnešní společnosti vedeme sedavý život. Dalo by se skoro říct, že jde o jakousi „epidemii neaktivity“. Zákon pohybu je dalším velmi důležitým zdravotním zákonem, který je běžně přehlížen. Pro duševní i tělesné zdraví je velmi užitečné, dokážeme-li si najít každý den nějaký čas na fyzickou aktivitu. Mezi prospěšné účinky, které můžeme očekávat, patří zvýšený pocit energie, vytrvalosti, svalové síly a pružnosti, snížení stresu, rizika rakoviny, hladiny cholesterolu a krevního tlaku, lepší spánek a lepší nálada…

 W  Water – voda. Tělo se z 50–65 % skládá z vody. Soustavně filtruje toxiny z těla prostřednictvím ledvin. Voda je důležitá i pro řeč, zrak, sluch a dobré trávení. Tělo potřebuje asi 7–8 sklenic vody denně, v horkém počasí nebo při zvýšené pohybové aktivitě i více. Žízeň ale vždy není dobrým indikátorem potřeby vody. Je důležité mít v práci či ve škole po ruce dobrý zdroj vody. Voda se snadno vstřebává, zatímco při konzumaci jiných nápojů musí tělo nejprve separovat další látky, které nápoje obsahují. Vodu bychom měli hojně užívat i zevně – pak mluvíme o hydroterapii, neboli vodoléčbě, rovněž velmi prospěšné pro zdraví.

 S  Sunlight – sluneční svit je dalším prvkem, bez něhož se tělo neobejde. Abychom přijali dostatečné množství vitaminu D, musíme strávit na nepřímém slunečním světle minimálně pět minut denně. Sluneční svit pomáhá ke zdravé pokožce, zlepšuje funkci imunitního systému a uklidňuje. I zde ale platí: všeho s mírou! Při expozici UV paprsky se můžeme spálit za pouhých dvanáct minut.

 T  Temperance – střídmost bývá špatně chápána; znamená totiž zabránit styku se škodlivými věcmi a střídmě užívat věcí dobrých. I zdravé věci totiž mohou být škodlivé, jsou-li užívány přes míru. Je proto důležité vědět, kdy říci: „Ne, stačí.“ Střídmost je důležitým aspektem, chceme-li být a zůstat zdraví.

 A  Air – vzduch. Každá ze 100 trilionů lidských buněk potřebuje kyslík. Dobré držení těla a správné dýchání pomáhají k okysličení. Aerobní cvičení, např. rychlá chůze, jogging anebo plavání, zlepšují funkci i kapacitu plic. Často se domníváme, že dýcháním se nemusíme zabývat – dokud se neobjeví nějaký respirační problém: astma, bronchitida… Jednou z nejhorších forem znečištění plic je kouření.

 R  Rest – odpočinek. Relaxace a spánek jsou další podmínkou zdravého životního stylu. Dnešní život je stále rychlejší, proto je dobré mít denně čas na odpočinek, aby se napětí ze dne mohlo uvolnit. Pravidelná procházka či odpočinek pomohou vyrovnat se s životními nároky. Základní potřebou je také 7–8 hodin spánku denně; mohou ho narušit povzbuzující látky (káva, čaj) či jídlo těsně před spaním.

 T  Trust – víra. Víra v Boha, ale i důvěra k lidem, kteří nás obklopují, jsou důležité pro emocionální i tělesné zdraví. Ať už to přiznáváme, nebo ne, jsme společenské bytosti – a našemu tělu pomáhá kontakt s jinými lidmi. Žitím v souladu s těmito osmi jednoduchými zákony budeme schopni radovat se ze života naplno. Naše mysl i naše tělo budou ve výborném stavu, připraveny na vrcholné výkony. Uvědomíme-li si, jak je důležité dát zdraví v životě více prostoru, proč se nepokusit o NEWSTART, neboli nový začátek, právě teď?

Jak »NEWSTART týden« probíhá?

Studie, např. ta, již si dal vypracovat kanadský ministr zdravotnictví, ukazují, že délka i kvalita života souvisejí se životním stylem (asi z 50 %), ekologickou situací (asi z 20 %), dědičnými faktory (asi z 20 %) a lékařskou péčí (asi z 10 %). Naše zdraví tedy v první řadě závisí na tom, co pro ně uděláme. Genetika pušku láduje, životní styl tiskne spoušť. Pouhé zavedení několika jednoduchých změn do životosprávy a využití přirozených léčebných prostředků může výrazně zlepšit kvalitu života v tělesné, duševní, sociální i duchovní oblasti.

Pobyt se koná pod odborným dohledem lékaře a za účasti zdravotní sestry. Na začátku i na konci měříme cholesterol, krevní tlak, glykémii, váhu, puls a tuk v těle. Účastníci mohou posoudit sami, k jaké změně zdravotního stavu může dojít již během několika dní. Např. průměrný pokles hladiny cholesterolu je asi 10–20 %, výjimkou ale není ani podstatně větší pokles, u lidí s výrazně zvýšenými počátečními hodnotami i o více než 2 mmol/l; jednak proto, že pokrmy připravují zkušení kuchaři z vegetariánské restaurace Country Life (nulový obsah cholesterolu, nízký obsah tuku, soli a cukru, lze zajistit i bezlepkovou dietu), jednak pohybovým režimem (ranní rozcvičky, každodenní cvičení na páteř, masáže, procházky).

Dbáme i na ideální pitný režim. Součástí pobytu bývají perličkové či jiné koupele a návštěva sauny. Samozřejmostí je vyloučení alkoholických nápojů a tabáku. Program vyvažuje činnost a odpočinek tak, aby si každý našel chvíli pro sebe. Hladina stresu klesá: hosté se pohybují na čistém vzduchu, učí se správně dýchat, relaxují v přírodě, navazují nová přátelství, společně zpívají a hledají odpovědi na základní otázky. Odvážejí si také spoustu informací, naučí se přípravě chutných a zdravých jídel či správnému držení těla a seznámí se s použitím řady známých i méně známých přírodních léčebných prostředků.

Je účast na pobytech omezena věkem či zdravotním stavem?

Program je určen všem, kteří nechtějí péči o zdraví ponechávat v rukou lékařů, i těm, kteří trpí nějakou civilizační nemocí – nejvděčnějšími pacienty bývají nemocní s chorobami srdce a cév, vysokou hladinou cholesterolu, hypertenzí a cukrovkou – a chtějí si vyzkoušet, zda změna životního stylu a stravy skutečně přináší rychlé zlepšení stavu. Dále lidem, kteří se sice cítí zdraví, ale chtějí chorobám předcházet. A samozřejmě také těm, kteří si chtějí prostě jen odpočinout v příjemném prostředí i společnosti.

Počet přečtení: 3963
Datum: 14. 7. 2004