Nová antidepresiva účinkují několika různými způsoby
Dalším inhibitorem zpětného vychytávání noradrenalinu je venlafaxin (Effexor). Ten se zdá být stejně účinný jako tricyklická antidepresiva, ale s menšími vedlejšími účinky. Při své praxi jsem zjistil, že venlafaxin má všeobecně více vedlejších účinků než SSRI.
Trazodon (Desyrel) nejenže brání zpětnému vychytávání serotoninu, ale díky vedlejšímu produktu, který se při metabolizmu trazodonu vytváří v játrech, stimuluje i činnost serotoninu samotného. Způsobuje silný útlum a většinou se bere před spaním. Může také vyvolávat nutkání na zvracení a zvýšení krevního tlaku. U jednoho muže ze šesti tisíc způsobuje dlouhou a bolestivou erekci, která může ohrozit krevní oběh v penisu.
Pokusy odstranit vedlejší účinek trazodonu vedly k vyvinutí další látky – nefazodonu (Serzone). Nefazodon také brání zpětnému vychytávání serotoninu, avšak kromě toho blokuje i serotoninový receptor v mozku (5-hydroxytryptamin-2 receptor). Výsledkem je menší útlum než při trazodonu a menší riziko bolestivé erekce u mužů.
Relativně nové antidepresivum – mirtazapin (Remeron) – povzbuzuje noradrenalinovou i serotoninovou neurotransmisi ojedinělým způsobem.
Mirtazapin blokuje zvláštní receptor (tzv. presynaptický alfa2-adrenergický autoreceptor), který zvyšuje vylučování noradrenalinu, a tím stimuluje i vylučování serotoninu. Tak jako je jedinečný tento mechanizmus, tak je jedinečný i profil vedlejších účinků mirtazapinu. Nejčastěji udávaným průvodním jevem je ospalost, kterou zažilo více než padesát procent pacientů.
Ostatními hlavními nežádoucími účinky mirtazapinu jsou: zvýšená chuť k jídlu a přibírání na váze. Naštěstí vedlejší účinky charakteristické pro SSRI, včetně nutkání na zvracení, průjmu a sexuální dysfunkce, nejsou při užívání mirtazapinu časté. Mirtazapin (Remeron) předepisuji pacientům, kteří trpí nespavostí a anorexií, a doporučuji ho užívat 1x denně před spaním.
Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.