Obsahuje pivovarské droždí vitamín B12?
Prakticky jenom tehdy, je-li vyrobeno speciálním způsobem. Určité množství vitamínu B12 je nutné přidat ke konci výrobního procesu přímo do suroviny anebo provádět kultivaci droždí v prostředí, které je obohacené o vitamín B12 již od začátku. Druhý způsob je lepší, protože začleňuje B12 přímo do živé potraviny.
Pivovarské droždí sice neobsahuje větší množství neúčinných analogů B12, zato má však pro lidský organizmus dost nevyvážený obsah živin - například má vysoký obsah fosforu, což může narušovat metabolizmus vápníku.
Dalším nedostatkem droždí pro lidský organizmus je jeho vlastní mikrobiologická povaha. Typy mikroorganizmů, které obsahuje, mají tendenci podporovat zahlenění a přispívat k přemnožení kvasinek ve střevě, takzvané kandidóze.
Některé druhy pivovarského droždí, které jsou vyráběny speciálně jako potravinový doplněk z melasy nebo cukrové třtiny, jsou kvalitní a mají i příjemnou vůni. Většinou se však setkáváme s výrobky, které jsou vedlejšími produkty při výrobě piva. Aby se z nich odstranil nežádoucí alkohol, jiné chemikálie a nepříjemná pachuť, musí být podrobeny procesu dodatečného čištění, což snižuje obsah prospěšných látek.
Tomáš Pekař