Ořechy nad zlato
Díky této silné kombinaci příznivých látek snižuje pravidelná konzumace ořechů hladinu celkového i „zlého“ LDL cholesterolu a triglyceridů, současně mírně zvyšuje hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu a poskytuje silnou ochranu před volnými radikály, které v našem těle páchají škody. Kromě toho je každodenní konzumace ořechů spojena se sníženým rizikem onemocnění na srdečně-cévní choroby, pomalejším růstem nádorů (dokázané na zvířatech) a pomáhá zachovat dlouhodobě zdraví a správnou funkci mozku. Je tu však ještě jeden zásadní důvodu, proč se vyplatí dopřát si denně hrst ořechů.
Nový výzkum (2017) vedený docentkou fyziologie dr. Lauri Byerleyovou z Lousiana State University ukázal, že ořechy pozitivně ovlivňují složení střevní mikroflóry, a to tak, že pomáhají zvyšovat počet prospěšných střevních baktérií zejména rodu Lactobacillus.
Z předcházejících výzkumů víme, že různá chronická onemocnění a metabolické poruchy, jako je například obezita či cukrovka, jsou spojené s dysbiózou, tj. narušením příznivé střevní mikroflóry, která se projevuje například menší různorodostí a nižším zastoupením prospěšných střevních baktérií. Týmu docentky Byerleyové se podařilo dokázat, že ořechy mají silný probiotický účinek – tedy podporují růst a funkci prospěšných střevních baktérií. Příznivé složení střevní mikroflóry s převahou prospěšných baktérií je spojené s lepším zdravím.
Doporučení: Denně konzumujte přibližně hrst, tj. 35-50 gramů přirozených (nesolených, neslazených a nepražených) vlašských ořechů. Dohodněme se, prosím, že sušenky, zákusky, zmrzlina a jogurty s ořechovou příchutí se nepočítají!
Přetištěno ze stránek www.akv.sk.