Pár zajímavostí o snech
Ve snech muže častěji vystupují muži (ano, bez ohledu na jeho sexuální orientaci), ale v ženských snech účinkují obě pohlaví zhruba stejně často.
Sní každý, i když o tom neví. Kdo opravdu nesní, může se z toho i zbláznit. Pokud totiž z nějakých důvodů bude vaše snová fáze spánku (REM) zkrácená nebo jinak narušena (v pozadí mohou být léky na spaní, alkohol, kofein apod.), je jen otázkou času, kdy se objeví vážné psychické potíže.
Zdá se nám pouze o tom, co známe – tvář vraha, který vás minulou noc honil, mohla být obličej důstojného pána, který seděl naproti vám ve vlaku, když jste kdysi s dědečkem cestovali na své první prázdniny bez rodičů. Ve snu si nic nevymýšlíme, to se pouze spojují různé informace z našeho celoživotního archivu v emočním kontextu, jenž vychází z našeho nevědomí.
Asi 12 % lidí má černobílé sny – pokud patříte k nim, užijte si takové umělecké zobrazení. Není známo, zda má barevný sen silnější emoční náboj než sen černobílý.
Invazi reality do snu, tzv. snovou inkorporaci, známe asi všichni: reálný zvuk z okolí se stane součástí snu. Např. zvuk budíku mozek interpretuje během snu jako hudbu nebo jako zvuk budíku, který zazvoní, když se vám zdá, že spíte a vtom zazvoní budík. Pokud jste na drastické dietě, může se vám zase zdát, že jste hladová a že se dobře najíte – užijte si to, nemá to žádné kalorie! (Nemluvím ovšem o tom, že jako „náměsíčná“ stojíte před otevřenou ledničkou a snová inkorporace se změnila na inkorporaci zmrzliny polévkovou naběračkou.)
Sny jsou plaché: když chrápete, tak se vám v těch chvílích nic nezdá.
Igor Bukovský, z knihy Návod na prežitie pre ženu