Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Poté, co byla bulka z mého prsu chirurgicky odstraněna, jsem byla na rentgenu prsu, snímkování kostry a krevních testech. Můj lékař mi řekl, že rakovina se dál nerozšířila. Může to být pravda?

Tyto testy nejsou dostatečně citlivé na to, aby dokázaly odhalit malé nádory. Bulka, která se vytváří z metastázy, musí mít téměř centimetr v průměru, aby ji dokázalo snímkování kostí nebo rentgen odhalit.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Rady lékaře

Aby mohly oblasti metastázické rakoviny dosáhnout takové velikosti, musely by růst průměrně deset let. Když tato metastázická rakovina nakonec dosáhne velikosti, při které je možné ji odhalit, vypadá to, jako by se rozšířila přes noc, jako požár. Mnoho malých nádorů ve skutečnosti po celá léta pilně zdvojnásobovalo svoji velikosti, až se konečně staly patrné – pohmatem, rentgenem anebo při snímkování kostry.

Když se metastázy objeví dva roky poté, co byl objeven malý nádor v prsu, k rozšíření rakoviny prostřednictvím krevního řečiště došlo už asi po dvou letech od chvíle, co se první buňka v prsu změnila na rakovinnou, tedy osm let před tím, než byla učiněna diagnóza!

Nejefektivnějšími a nejlevnějšími testy, kterými se dá zjistit, zda došlo ke vzniku metastáz, jsou tělesná prohlídka, rentgen hrudníku a jednoduché krevní testy. Tyto testy by se měly dělat ve všech případech ihned po diagnóze rakoviny, protože jejich výsledky mohou ovlivnit výběr léčebného postupu, zvláště pokud se rakovina již značně rozšířila. Snímkování kostry a jater, rentgen celé kostry a vyšetření kostní dřeně na rakovinu by se měly provádět pouze při specifických indikacích. Smysl pravidelného opakování těchto testů v zájmu sledování vývinu nemoci je zpochybnitelný, protože pro ženy, u nichž se rakovina již značně rozšířila, lze udělat ve smyslu účinné léčby jen málo.

Ve většině případů tedy není žádný důvod, aby se postižené rakovinou prsu podrobovaly opakovaným vyšetřením, které by měly zjišťovat šíření rakoviny. Příslušná vyšetření by měla být prováděna až ve chvíli, kdy se objeví nějaké příznaky. Doporučil bych však pravidelně navštěvovat lékaře, aby vyšetřil, zda nedošlo k opětovnému výskytu rakoviny v postiženém prsu, oblasti hrudníku anebo v druhém prsu. K vyhledávání možných opětovných výskytů dobře slouží i časté sebeprohlížení.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3016
Datum: 14. 1. 2009