Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Proč lidé na podzim tloustnou?

Zkratka SAD neoznačuje jen standardní americkou dietu. Stejně se značí i stav zvaný sezónní afektivní porucha, pro kterou je typické zvýšení apetitu a chuti na sladké, společně se zvýšenou ospalostí a letargií.
|
Typ článku: Články
A to vše začíná na podzim, když začne ubývat světla. Toto chování je nyní zařazeno na hranici spektra normálního lidského chování. My všichni se zkracujícími se dny začínáme jíst více. Existuje „výrazný sezónní rytmus“ příjmu kalorií z větších jídel, rychlosti konzumace, hladu a celkového příjmu kalorií na podzim.

V přípravě na zimu se některá zvířata uchylují k hibernaci a zdvojnásobí předtím své tukové zásoby. Hojný podzim využijí k přežití chudé zimy. Vědci v lidském těle našli geny podobné hibernačním genům zvířat, což může pomoci vysvětlit, proč vykazujeme podobné chování. Vliv podzimu není malý. Vědci spočítali, že rozdíl mezi kalorickým příjmem na podzim a na jaře je 222 kalorií. A není to jen chladnějším počasím, jelikož na podzim jíme více než v zimě. Vypadá to, že jsme zkrátka geneticky naprogramovaní připravit se na zimní nedostatek potravy – který však dnes již nepřichází.

Je pozoruhodné, že v dnešní době s moderním osvětlením a vytápěním naše těla z okolí nadále poznají přechody mezi ročními obdobími a ty pak mají tak výrazný vliv na naše stravovací návyky. Není překvapivé, že je terapie jasným světlem využívána k léčbě sezónní afektivní poruchy a takřka ztrojnásobuje pravděpodobnost remise oproti placebu. Ačkoliv to dosud nebylo přímo otestováno, nemůže být na škodu vyjít si se psem na dodatečné ranní procházky, a možná se tak vyhnout části obvyklého svátečního váhového přírůstku.

Je to legrační, lidé sice z přejídání obviňují svátky, ale možná místo svátků za tím hodováním stojí příchod podzimu. A možná právě proto jsou svátky zasazeny do této části roku.

Ať je to jak chce, mezi další „konkrétní doporučení pro prevenci obezity zlepšením kondice cirkadiánního systému“ na základě důkazů s různou kvalitou patří spát v noci a být aktivní ve dne. Spěte dostatečně, nejméně 7-8 hodin nočního spánku. Brzy jít spát a brzy vstávat. Krátké zdřímnutí je v pořádku. Navzdory obecnému přesvědčení zdřímnutí během dne zřejmě nijak nepříznivě neovlivňuje noční spánek.

V noci se vyvarujte silného světla a je-li to možné, spěte v úplné tmě. Jako největší jídlo dne si dopřejte snídani nebo oběd, nejezte ani necvičte těsně přes spaním a nikdy nejezte v noci.

Z webových stránek Faktaozdravi.cz

Počet přečtení: 157
Datum: 17. 10. 2023