Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Proti vyhoření

Složka s papíry obsahujícími práci minimálně na jeden týden přistane na vašem stole s významným plesknutím. "Potřebuji to mít hotové zítra ráno," říká váš šéf, když rychle vychází ze dveří. Zíráte na zvyšující se hromadu úkolů. Telefony neustále drnčí. Váš žaludek touží po antacidech. Doba oběda míjí bez povšimnutí.
|
Typ článku: Články

Otupěle se probíjíte svým pracovním dnem, odsekáváte spolupracovníkům a již po tisící si v duchu opakujete, že tahle práce vás už opravdu nebaví. Je vám tento scénář poněkud povědomý?

Vyhoření je popisováno jako stav duševního a fyzického vyčerpání, který je výsledkem dlouhodobého stresu, přepracování a nezdravého usilování zvládnout více než je v lidských (vašich) silách. Pracovníci jsou často vystaveni požadavku řešit ve stejném okamžiku několik úkolů. Potřeby často převyšují možnosti.

Jak se můžeme tomuto jevu vyhnout? Většina z nás nemůže odejít ze zaměstnání. Může nám pomoci, když se naučíme, jak se vypořádávat se stresem, většinou to však nestačí. Všichni disponujeme konečným množství energie, ze které můžeme čerpat, když se snažíme vykonávat své úkoly v životě. Pokud však tento rezervoár nedoplňujeme, vyhoření na nás číhá doslova za rohem.

Existují způsoby, jak doplňovat pohonné hmoty, a to jak doma, tak v práci. Některé z nich jsou překvapivě jednoduché.

Naučte se říkat ne

Slyšela jsem právě vaše odfrknutí "vzpamatuj se, člověče"? Myslíte si, že váš šéf by takové vyhlášení pokládal za rovno otevřené vzpouře? Zamyslete se nad tímto: Často jsme žádáni, abychom vykonávali úkoly, které ve skutečnosti nejsou v našem popisu práce. Možná, že nechceme zklamat člověka, který nás o to žádá. Možná, že chceme, aby nás měli rádi. Ať již je důvod jakýkoliv, často souhlasíme s tím, že si na sebe vezmeme extra úkoly, které jsou nad rámec našich denních možností. Naučte se říkat ne.

Pokud je pro vás příliš silné říct otevřeně ne, zamyslete se nad následujícím. Když vás někdo požádá, abyste něco udělal/a, řekněte mu: "Dej mi čas, abych se nad tím zamyslel/a, dám ti vědět." Poté, když se rozhodnete, že přijetí této další povinnosti by znamenalo pro vás neúnosné přetížení, vyhledejte onu osobu a klidně jí sdělte: "Díky za příležitost, ale prostě nejsem schopen v současné době to zvládnout." Tato odpověď je diplomatická a ukazuje, že jste přinejmenším věnovali oné myšlence nějaký čas.

Dopřejte si každý den přestávku na oběd

Opusťte fyzicky místo, kde pracujete. Pokud je to možné, odejdete z budovy - čím dále, tím lépe. Poté, co v klidu sníte oběd, dělejte něco, co odvede vaše myšlenky od práce, přečtěte si kapitolu ve vaší oblíbené knize, krátce si zdřímněte nebo jděte na rychlou procházku.

Když se soustředíme na jeden pracovní úkon po dlouhý, ničím nepřerušovaný časový úsek, naše mysl se unaví. Ztrácíme objektivní pohled i tvůrčí potenciál. Nechejte svůj mozek odpočinout.

Jezte zdravý oběd. Nezvykejte si zhltnout cokoliv je na dosah v nejbližším automatu. Výrobci takových pochoutek nemusí mít nutně na mysli vaše zdraví - jde jim spíše o vaše tvrdě vydělané peníze. Dopřejte si čas. Nespěchejte do nejbližšího zařízení rychlého občerstvení. Dobrá výživa je nepostradatelným zdrojem kvalitní energie. Vybírejte si kvalitní ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny a takové zdroje bílkovin, které neobsahují současně množství tuku (obvykle přepáleného). Nezapomínejte, že vaše tělo hraje ve vašem programu proti vyhoření velmi důležitou roli.

Modlete se

No tak se nestyďte. Můžete se tomu ze srdce zasmát. Pánu Bohu to nevadí. Mohla bych se vsadit, že jste se v uplynulém týdnu aspoň jednou v práci modlili, i když všechno, co z vás vyšlo, bylo asi jen "Pane Bože, ať už to skončí!"

Asi jsme to vyslovili každý uprostřed životních bouří, onu prosbu: "Pane Bože, pomoz mi!" Prostě to jen trochu rozveďte. "Pane Bože, pomoz mi… s tím a tím, protože…" Modlitba přináší naději a pocit, že nejste sami. Hraje rovněž roli ve vyrovnávání se s životními těžkostmi, jak velkými, tak malými. Myslete na modlitbu jako na výživu pro duši.

Naslouchejte hudbě

OK, uznávám, že pouštění si posledního CD heavy metalové skupiny uprostřed pracovního dne by mohlo být na vašeho šéfa trochu silným kafem. Vhodná hudba v příhodný čas však může mít občerstvující účinek. Zejména tóny jednoho specifického nástroje - harfy - mají unikátní léčebné vlastnosti a jsou proto používány velkými firmami v jejich programech proti stresu. Můžete si koupit přenosný CD přehrávač a používat sluchátka, abyste nerušili své okolí.

Udržujte si dobrý smysl pro humor

Není to jednoduché, ale je to důležité. Pokud jste stále na pokraji zhroucení, může to nakonec znamenat poškození nejednoho orgánu. Pořádné zasmání snižuje hladinu stresových hormonů. Smích současně povzbuzuje imunitní systém, uvolňuje svaly a snižuje vnímavost bolesti.

Snažte se nalézat absurdnost ve všech stresujících situacích, ve kterých se nacházíte, a dělte se o své myšlenky s nějakým kolegou, kterému můžete důvěřovat. To nás přivádí k dalšímu bodu.

Vytvořte si podpůrný systém

I když je pravda, že bída má ráda společnost, nic tak nebrání zamýšlené duševní obnově jako skupina lidí, kteří se sesednou, aby si postěžovali, jak je ten jejich život těžký. Nenechávejte se obklopovat takovými lidmi. Jenom vaši nespokojenost a apatii prohloubí.

Znamená to, že byste neměl/a ventilovat své pocity frustrace sympatickému naslouchajícímu uchu? To ne. Ventilování pocitů, pokud k němu dochází bez zlomyslnosti, může snížit hladinu stresu. Sdílení se se svými zkušenostmi často přináší zjištění, že nejsme ve svých problémech sami. Kdo ví, možná váš spolupracovník bude schopen poskytnout vám nějakou dobrou radu. Důležité však je, aby se čas sdílení nestal časem nepřetržitých stížností.

Pohybová aktivita

"Kde mám pro všechno na světě najít čas na pohybovou aktivitu, když mi jej nezbývá dost ani na to, abych udělal svoji práci?" Nezapomínejte, že už se cvičíte ve schopnosti říct ne. Noční směny by se již brzy měly stát minulostí, nebo snad ne? Ale i kdybyste této fáze ještě nedosáhli, vyplatí se začít. Studie ukázaly, že již pět minut tělesného cvičení denně dokáže zvýšit hladinu energie prostřednictvím vyloučení endorfinů - oněch šťastných hormonů, které zlepšují náladu, snižují únavu a zvyšují pocit síly. Jděte se projít po chodbě, po schodech, po chodníku. Jen se nezapomeňte vrátit do práce!

Nalezněte si nějakého koníčka. Rozšíření pole vašich zájmů za hranice pracovních povinností slouží dvojímu účelu. Zaprvé se vaše mysl přestane zabývat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu jenom prací, takže podrážděnost, kterou jste si s sebou nosila/a domů, vás postupně opustí. A za druhé, když se pustíte do něčeho nového, bude to stimulovat vaši mysl i tělo, měnit vaše postoje a dodávat vám novou energii.

Meditujte

Uklidňuje to mysl a přivádí to vaše myšlenky do rovnováhy. Hlubokým dýcháním se zvyšuje zásobení těla kyslíkem.
Nejlepší je, že není žádným problémem odpočívat si takto v průběhu vašeho pracovního dne pravidelně. Prostě se uvolněte, zavřete oči a pár minut se soustřeďte na nějakou myšlenku či nějaký verš. Můžete strávit pár okamžiků rozmluvou s Bohem. On má vždycky čas na to, aby vám naslouchal.

Řítíme se často životem a snažíme se vykonat všechny ty úkoly, které jsou před nás stavěny, a nevěnujeme přitom pozornost doplňování rezervoáru energie, ze kterého čerpáme inspiraci a vytrvalost. Naučte se každý den doplňovat pohonné hmoty. Zasloužíte si to. Vaše tělo si to zaslouží. Vaše rodina i vaši spolupracovníci si to zaslouží. Ano, dokonce i váš šéf si to zaslouží.

Nenechte svůj rezervoár energie vyschnout.

Holly Moore, Vibrant Life, March/April 20004

Počet přečtení: 2453
Datum: 6. 9. 2007