Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Psychoterapie není ostuda

Také se stydíte přijít k psychoterapeutovi na sezení, protože: „Co si o tom lidé pomyslí?“ Pravdou však je, že důsledná péče o psychickou stránku, a zejména pod vedením zkušeného odborníka, prospívá nejen lidem s klinickým problémem, ale doslova každému.
|
Typ článku: Články

Dlouhodobý stres, krátkodobé náročné období, vnitřní neklid i pravidelné, cyklicky se opakující slepé uličky, které vám brání rozvíjet plný potenciál vašich schopností, to vše vám pomůže psychoterapie zvládnout. Tak proč se dobrovolně ochuzovat kvůli celospolečenské zkostnatělosti?

Představte si, jak dobře by se vám vedlo, kdybyste dokonale znali své vnitřní procesy a měli nastavený „bitevní“ plán, jak se ve které situaci zachovat a vytěžit z ní maximum.

Zkušený psychoterapeut vám tuto cestu může velmi usnadnit. Nabídne několikery otevřené dveře, pomůže vám za ně nahlédnout, navede vás do těch, které s vámi nejvíce rezonují, a pomůže vám objevovat veškeré poklady, které se za nimi nachází.

Kdy říci psychoterapii ANO?

  • Cítíte, že vám nic nevychází, nevíte si rady.
  • Svírají vás různé úzkosti a strachy, které silně omezují váš běžný život.
  • Nic vám nedává smysl a nevidíte svou budoucnost.
  • Máte nízké sebehodnocení, nemáte se rádi, trápíte se tím, že „nejste dost“ dobří nebo máte slabou vůli.
  • Vaše zlozvyky nad vámi mají navrch.
  • Uvízli jste v minulosti a nedokážete jít dál.
  • Nezvládáte své povinnosti.
  • Váznou vám vztahy s přáteli, partnery, dětmi.
  • Nevyznáte se v sobě nebo si nevíte rady v konkrétních situacích.

Ve všech těchto problémech hraje velmi důležitou roli především čas. Kolik problémů už jste mohli překonat, kdybyste si s jejich řešením věděli rady dříve? Jak daleko jste mohli být? Mnohdy mohou být důsledky doslova fatální a mají nevratný vliv na váš život.

V dnešním světě má dostatek fundovaných informací doslova cenu zlata. Máte k dispozici nepřeberné množství možností, kudy se vydat. Knihy, kurzy, živé akce, terapie, ale také diskrétní online setkání v pohodlí svého domova. Stačí se otevřít všem možnostem a neuzavírat si mysl starými vzorci chování. Online terapie má mnoho výhod a v dnešním světě získává své nepopiratelné místo. Zkušený terapeut vytvoří takové prostředí, ve kterém se vám daří zvládat veškeré překážky a budujete svůj úspěch stejně tak, jako byste seděli přímo v jeho ordinaci.

Jak probíhá psychoterapie?


Psychoterapie není jednorázová pilulka, po které se vyřeší všechny vaše problémy. Jedná se o proces, který si potřebujete postupně osvojovat. Stejně tak jako se cizí řeč nenaučíte za jediný den, i životem je třeba se naučit nejprve bezpečně pohybovat, abyste utržili co nejméně ran při občasných kolizích. Nečekané i stresové situace už díky tomu nad vámi nebudou mít takovou moc a zvládnete z nich snadněji vybruslit.

Obratný psychoterapeut kolem vás navodí prostředí, ve kterém sami najdete odpovědi, které jste přišli hledat. Pomůže vám nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, konečně otevřít oči a poznat své dary. Můžete cokoliv. Jediné, co vám brání, jsou nefunkční programy ve vaší mysli, které se na ni během života, a zejména pak dětství, nalepily. Důvody, které vás dovedly až do té podoby mysli, v jaké fungujete nyní, by samy o sobě vydaly na rozsáhlou diskusi (největší vliv mají zejména autority, rodina, společnost, školní systém atd.). Vy se však potřebujete přesměrovat na jejich řešení, nikoliv původ. Stačí vám poznat svého „nepřítele“ a naučit se s ním efektivně pracovat.

Svépomocí se výsledku třeba časem doberete také, ale narovinu, je to jako byste chtěli dojet do na konkrétní vám neznámé místo, aniž byste znali adresu. Možná dorazíte zítra, možná za rok, možná nikdy. Ale co když zastavíte a zeptáte se místních? Já osobně se pohybuji v ulicích fungování lidské psychiky již čtvrt století, proto přesně vím, kde zabočit, abychom společně dorazili do cíle. Jsou různé druhy psychoterapie, mně se nejvíce se mi osvědčila terapie systemická, která otevírá nové způsoby uvažování o problémech a tříštění nefunkčních myšlenkových vzorců. Na své problémy tak pohlédnete ze zcela jiné perspektivy a naleznete kýžený klid.

Co je systemická terapie?

Systemická terapie ve vás probouzí samovolný impuls ke změně zajetých zvyklostí bez nutnosti terapeutické reflexe. Sami sebe tak vlastně přesvědčíte o tom, že je potřeba udělat změnu a sama se vám začne odkrývat i cesta. Pomocí změny interních dialogů si začnete pokládat ty správné otázky, které vás budou posouvat kupředu.

Například otázku „proč se to děje“, nahradíte slovy „jak to mohu změnit“. Vytváříte tím nové odbočky ze zastaralých, již vysloužilých cest a osvojujete si tím nové zvyklosti, které postupně přijmete za své. Neplýtváte díky tomu časem nad elaboráty minulosti, které vám ničím neposlouží.

Aplikace systemické terapie je jednoduchá a prakticky aplikovatelná na velké množství situací pro jednotlivce, skupiny nebo například i firmy. Během ní totiž dochází ke zrychlení procesu samodozrávání úrovně vědomí, které přirozeně podněcuje funkční změny. Snadno tak vystoupíte ze zacyklení v nepodporujících myšlenkových programech a nahradíte je zbrusu novými.

Tímto způsobem tak očistíte svou mysl od škůdců, které brzdí váš potenciál, a objevíte konečně svou skutečnou sílu. Ať už je to v práci, doma, ve vztazích s partnerem, dětmi, přáteli, naleznete v sobě konečně toho silného a asertivního člověka, který zná svou hodnotu a má dostatek prostoru ji zúročit.

Počet přečtení: 237
Datum: 28. 8. 2023