Rozmarýn lékařský
Proto není divu, že již ve starověku ho lidé opěvovali jako symbol lásky, manželství, smrti i nepomíjivosti. Používal se do kadidel, na výrobu věnců i na výzdobu – od mládeneckého kloboučku přes svatební kytici až po slavnostní stůl. Odedávna patřil mezi oblíbené koření, v mnoha kuchyních se používá dosud.
Rozmarýnu se nejlépe daří v blízkosti moře, proto ho starověcí Římané nazývali mořskou rosou. Nejčastěji se rozmarýn kupuji v lékárně, protože u nás volně neroste, pouze se pěstuje v zahrádkách. Když se mi úroda dobře vydaří, sbírám listy i s výhonky krátce po rozpuku, dokud jsou ještě zelené a měkké.
Zároveň s používáním rozmarýnu pro kultovní účely se rozšířilo i jeho léčebné uplatnění. Je výjimečný tím, že jako jedna z mála rostlin zvyšuje krevní tlak. Přitom příznivě ovlivňuje zdravotní stav, uklidňuje a odstraňuje nervové vyčerpání. Zlepšuje krevní oběh, dstraňuje pocit chladu v končetinách a pomáhá při tzv. stařeckém srdci. Tonizuje cévy, nervovou soustavu a celkově posiluje.
Čaj z rozmarýnu má potopudné a močopudné účinky, uvolňuje větry a křeče zažívacího ústrojí. Rozmarýn pomáhá při ženských chorobách, upravuje menstruaci a léčí bělotok.
Rozmarýn nachází dobré uplatnění i zevně. Silný odvar slouží ke kosmetickým účelům, k čištění pleti, na ekzémy, rány, pohmožděnniny a na výplachy ženských genitálií. Jako přísada do koupele oživuje údy po mrtvici. Přidává se také do voňavek a jiných kosmetických výrobků. Natírání pokožky rozmarýnovým lihem zlepšuje prokrvení, pomáhá při svalových a nervových bolestech.
Při jakékoli formě vnitřního užívání rozmarýnu je překročení doporučených dávek nebezpečné a vůbec ho nesmějí užívat ženy v těhotenství.