Sluneční lázeň
Proč tedy tolik rodičů vychovává své děti ve stínu? Každý ví, že je nezbytné umístit květiny na okraj okna, aby se jim dostalo co nejvíce světla. Proč si však člověk představuje, že může jediný uniknout tomuto zákonu a žít zdravý a šťastný zcela bez slunce a přirozeného světla.
Ať už si myslíme cokoliv, kůže není jen vnějším estetickým potahem. Je to důležitý ochranný orgán: zabraňuje průniku většiny látek, které nás obklopují: dešti i prachu. Můžeme tak bez většího poškození vystavit naše holé ruce četným chemickým látkám, které by jinak při proniknutí do těla skrze poranění nebo ústy vyvolaly prudkou otravu. Zdravá kůže je pravděpodobně tím nejsilnějším ničitelem zárodků jaký známe. Testy jasně prokázaly, že na čisté kůži zdravého člověka jsou různé patogenní mikroorganismy rychle zničeny nebo neutralizovány.
Kůže je rovněž vylučovacím orgánem; odvádí vlhkost, tukové odpadní látky a těkavé kyseliny. Zdá se, že zdravá a normální kůže odstraní půl litru jedů za den. Hlavním úkolem kůže je ale regulace teploty těla. Zdravá kůže, dobře stimulovaná vhodným používáním studené a teplé vody, umožňuje člověku účinně odolávat prochlazení.
Nakonec je kůže také důležitým nástrojem poznávání a komunikace. Dotyk je prostředníkem, skrze kterého z části přijímáme a dáváme jedinečnou a nezbytnou potravu pro naše srdce, lásku. Můžeme se ho naučit používat v kontaktu s našimi dětmi, partnery a blízkými, abychom jim dali pocítit, že je bezpodmínečně milujeme. Kůže má tedy několik funkcí významných pro naše zdraví, jejichž hodnota může vyniknout díky pravidelnému styku se sluncem, vzduchem, světlem a vodou.
Jak působí sluneční záření?
Viděli jsme, že vzduchová koupel zvyšuje množství hemoglobinu v krvi o 85%. Sluneční světlo, které se skládá z paprsků světelných, tepelných a chemických, hraje důležitou roli v životě, růstu a vývoji rostlin, živočichů a lidí.
Chemické paprsky slunce jsou nejsilnějším doplňkovým faktorem výživy. Zvyšují tvorbu červených krvinek, pigmentace pokožky, urychlují růst vlasů a aktivují metabolismus. Cholesterol (sterol potravinového původu přítomný ve všech buňkách a v krvi) představuje vzácný zdroj provitaminu D, který se v kůži přeměňuje na vitamin D díky ultrafialovému záření. Vitamin D je nebytným faktorem pro využití vápníku ze stravy a tak můžeme pochopit, jak je důležité chodit každý den na slunce a vystavovat mu obličej. Pokusy vedené na univerzitě Johna Hopkinse (USA) prokázaly, že krysy zbavené pravidelného kontaktu se sluncem nebyly schopny získat ani využít výživné látky z potravy a stávaly se rachitickými.
Tepelné paprsky zvyšují aktivitu kůže, urychlují rozpouštění a vstřebávání patologických tkání, aktivují růst a regeneraci tkání. Nadbytek tepla dráždí, ale nízké teploty zastavují nervovou činnost, rozšiřují krevní cévy, uvolňují svaly, snižují činnost srdce a krevní tlak, zvyšují důležitost dýchání Světelné paprsky slunce působí příznivě na psychologický stav. Prostřednictvím hypofýzy (žlázy umístěné blízko optického chiasma - překřížení zrakových nervů cestou do středního mozku) je neuroglandulární systém příznivě stimulován světlem, které proniká do očí. To by mohlo vysvětlovat pocit jakési obnovy, který máme na jaře, a radost ze slunečných dnů.
Přirozené světlo musí proniknout do našich bytů. Odhrněme závěsy. Otevřme okna. Hledejme vyvýšená a na jih orientovaná místa. Neupírejme si takové požehnání. Abychom si plně užívali zdraví a síly, je třeba k ostatním faktorům zdraví navíc přidat slunečné koupele. Umožní nám nasytit hlad po světle, kterým moderní člověk se sedavým zaměstnáním v uměle osvětlených a větraných místnostech trpí.
Jak postupovat? Vzhledem k nutnosti často vystavovat tělo slunci by bylo nezbytné, aby měl každý dům solárium. Vždy mi vrtalo hlavou, proč si lidé v drsném kanadském podnebí za velké peníze pořizují venkovní bazény, ale naprosto ignorují opalování. Přitom není nic tak snadného a levného než si sluneční koupel nebo solárium vyrobit. Zde je návod, jak si ji může zhotovit kdokoliv i na malém pozemku: stačí izolující materiál na stěny, průhledná umělá hmota (igelit) na střechu a vhodné odvětrávání - a je to, můžete si dát vzduchovou, světelnou a sluneční koupel na celé tělo a přitom být v tomto přístřešku chráněn před netaktními pohledy i tou nejtužší zimou.
Takový přístřešek dovolí každému pravidelně a úplně se slunit. Nemocní, mentálně postižení a slabí zvýší svou vitalitu, odolnost vůči infekcím a především najdou radost!, radost žít, protože „Sladké je světlo a vidět slunce je milé očím". Helioterapie prováděná od časů starého Řecka se na začátku dvacátého století znovu dočkala přízně a mnozí lékaři potvrzují, že slunce je často úžasným léčebným prostředkem: může způsobit zázračné uzdravení ve vážných případech tuberkulózy kostní dřeně s paralýzou dolních končetin (Rollier), plícní tuberkulózy, rachitidy, onemocnění kůže (akné, lupénky), bércových vředů, osteomyelitidy, zranění po nehodách; je obzvlášť užitečná při postižení nervů, snížené činnosti žláz, nepravidelné ovulaci, problémy v dospívání, mužské neplodnosti, děložním krvácení (díky zlepšení koagulační schopnosti krve), anémii, obezitě a nespavosti.
Slabé a na slunce nezvyklé osoby musí postupovat opatrně. Ze začátku se mohou slunit jen přibližně deset minut. Když budou dávky zvyšovat postupně, vyhnou se spáleninám, které mohou být velmi bolestivé a nebezpečné: pro začátek tři až pět minut záda, tři až pět minut břicho (hrudník), potom každý den zůstaňte o minutu déle, až celá procedura dosáhne dvaceti minut. Budete tak stejně opáleni, ale bez spálení a nadměrného zhnědnutí. Nesmíme zapomenout, že pigmentace chrání kůži proti nadměrnému působení ultrafialových paprsků. Nadměrné opálení je tedy nebezpečné, protože znemožňuje pronikání příznivých paprsků. Takto může byt člověk velmi opálen, ale trpět nedostatkem vitaminu D.
První pravidlo prospěšné sluneční koupele tedy zní: vyhnout se nadbytku. Letní móda opalování za každou cenu a co nejrychleji je škodlivá a nezdravá. Opalování není koketnost ani snobismus; je to zákon zdraví, druhý zákon zdraví.
Pro maximální užitek ze slunce je navíc nezbytné dodržet určitá výživová opatření: před a po slunění nejíst těžká jídla, vyhnout se alkoholu a uzeninám a omezit potraviny bohaté na bílkoviny, cukr a bílou mouku. Sluneční koupel vyvolává žízeň a dehydrataci. Této nevýhodě jednoduše předejdeme přiměřeným přísunem vody. Můžeme také vypít sklenici čisté, osvěžující, ale ne chlazené vody během seance.
Stále více rozšířené používání olejů a prostředků na opalování je nebezpečné. Tyto výrobky jsou obecně škodlivé vzhledem k jejich složení a protože nedovolují kůži správně vykonávat její funkce.
Od té doby, co móda diktuje ženám i mužům jednotvárný a výrazně snědý odstín kůže, často slýcháváme varování, která mohou některé jedince odradit i od umírněného pobytu na slunci. Například bývá slunce obviňováno, že způsobuje rakovinu nebo tuberkulózu. Musíme si však uvědomit, že toto může být důsledkem neuváženého opalování a opakovaných spálenin u osob s nezdravými životními návyky, kteří přijímají nadměrné množství živočišných tuků a alkoholu.
Objevení krásných účinků slunce na lidské tělo vedlo průmysl k výrobě lamp, které by měly přirozené slunce nahradit. Přesto zůstávají tyto přístroje pouze slabými napodobeninami hvězdy tak zářící jako je slunce. Člověk vyrábí lampu, ale žalmista potvrzuje: „ (Bože,) světlo i slunce ty jsi učinil." Tento přístroj je sotva obhájitelný, zatímco je velmi snadné vyrobit si solárium. Navíc je jeho účinnost sporná.
Průběh sluneční koupele můžeme shrnout takto:
Opalovat se pomalu a postupně
Vystavení zad je pro začátek vhodnější než vystavení hrudníku a břicha
Nezůstávat na slunci dlouho bez pohybu, nýbrž cvičit
V teplém počasí si dávat koupel spíš v chladnějších hodinách dne
V chladném počasí naopak v poledne, v přístřešku, ale stále za přímé expozice slunečním paprskům
Dávat si koupel nejlépe ve vyšších polohách, kde je ultrafialové záření hojnější. V zamlžené a zakouřené atmosféře jsou účinky menší. Vrstva kouře, prachu a sazí, která se rozprostírá ve všech velkých městech, pohlcuje téměř úplně ultrafialové paprsky a ty již nemohou uplatňovat své blahodárné působení.
Vědci potvrzují, že znečištěné ovzduší postupně zachytí polovinu slunečního světla a že slunce je složeno z několika druhů paprsků. Znečištění zachycuje světelné a chemické paprsky, ale značně zesiluje intenzitu paprsků tepelných. To je způsobeno zvýšenou koncentrací oxidu uhličitého v atmosféře, které současně vyvolává růst průměrné teploty na zemském povrchu. Zvýšení koncentrace oxidu uhličitého je způsobeno snížením koncentrace kyslíku, a to je důsledkem intenzivního kácení lesů a přehnaného spalování (továrny, letadla, automobily atd.).
Z knihy Daniele Starenkyj „La vie en abondance" (Život v hojnosti).