Sluneční svit
Od té doby slunce neztratilo nic ze své léčebné schopnosti. Je například jedním z nejpůsobivějších ničitelů baktérií.
Nepřítel baktérií
V roce 1877 dva vědci, Downs a Blunt, objevili, že sluneční světlo zabíjí baktérie. Tito vědci nasadili baktérie do živného roztoku v několika zkumavkách. Docela náhodou byly některé vystaveny slunečnímu světlu. Baktérie rostly ve zkumavkách, které byly ve stínu, ale ne v těch, které byly na slunci.
V roce 1903 mladý dánský lékař Niels Fensen získal Nobelovou cenu za úspěšné léčení tuberkulózy pomocí slunečního světla. To urychlilo další výzkum v léčení infekcí slunečním světlem. Většinu infekčních nemocí, včetně angíny, zápalu plic, horečky omladnic a malomocenství, pomáhá sluneční světlo léčit. Kromě toho působí sluneční světlo proti infekci i preventivně.
Pamatuji si na své první setkání se sluneční terapií. Bylo mi asi sedm a měl jsem bradavici na hřbetě levé ruky. V té době jsme bydleli v zapadlém místě na Kubě. Protože v našem městě nebyl lékař, otec mě vzal ven na slunce a pomocí lupy soustředil sluneční paprsky na bradavici. Okamžitě jsem ucítil palčivou bolest. Za několik minut byla bradavice pryč.
Všude kolem nás existuje množství baktérií. Hromadí se na šatech i na pokožce, na podlaze, stěnách a nábytku v tmavých místnostech. Okna mohou působit problémy při uchovávání tepla, ale jsou důležitá kvůli světlu, které ničí baktérie. Je důležité větrat noční prádlo, zvláště ty části, které se pravidelně neperou a nevyvářejí v automatických pračkách.
Jeden vědec - šprýmař vypočítal, že člověk má na povrchu kůže průměrně více živých tvorečků než celý svět obyvatel. Většina z nich jsou neškodné baktérie a viry. Člověk má alespoň o důvod více k častému sprchování nebo vykoupání. Nezoufejte, žádné velké nebezpečí nám nehrozí. Je to veselé přirovnání a není třeba brát ho tak vážně, jinak bychom se mohli stát neurotiky.
Když už jsme u tohoto docela všedního tématu, pak připomeňme, že je vhodné věšet prádlo venku na slunci. Mám příjemný pocit, když projíždím ulicemi měst a vesnic v rozvojových zemích a vidím dvorky a balkóny s řadami šňůr ověšených prádlem. Není to sice krásná podívaná, ale každý hygienik by zajásal: slunce nedává šatům jen vůni svěžesti a čistoty, ale ničí i mikroby.
Jestliže ve vašem bytě někdo onemocněl chřipkou, nezavírejte okna a nezatahujte závěsy. Nechejte sem vniknout plné světelné spektrum, které ničí stále se množící viry a baktérie.
Světlo v našich očích
Světlo, které prochází okem, může mít další léčivé vlastnosti. Je možné, že tímto způsobem dochází k lepší funkci některých částí mozku, jako je podvěsek mozkový, šišinka či hypotalamus, a zlepšuje se i přenos signálu mezi nervovými buňkami.
Určité vlnové délky světla se v sítnici našeho oka přeměňují na nervovou energii. Tuto energii přenáší oční nerv do horní části míchy a týlního laloku, kde je scéna, kterou jsme viděli, nejen zaznamenána, ale také ovlivňuje centrum bdělosti v mozku. Má se za to, že tato energie stimuluje šišinku mozkovou (epifýzu) k produkci melatoninu.
Přestože funkce melatoninu není zcela jasná, výzkumy nasvědčují tomu, že povzbuzuje činnost endokrinních žláz - např. hypofýzy, podvěsku mozkového, nadledvinek, pohlavních žláz, slinivky břišní. Melatonin také zpomaluje růst a šíření rakoviny.
Mnohé z biologických účinků světla jsou výsledkem působení ultrafialových paprsků, jak viditelných, tak neviditelných. Velkou část tohoto světla zachycuje sklo. Pro naše oči je důležité, aby dostávaly plné světlo nefiltrované sklem oken a brýlí.
Zdá se, že psi a kočky vědí o sluneční energii něco, co nevíme my. Neustále cestují za sluncem. Zdá se, že instinktivně cítí výhodu slunečního světla. Nejen, že se mohou na slunci vyhřívat, ale ono je také uklidňuje.
Náš nervový systém obvykle reaguje na sluneční světlo příznivě. Slunce u většiny lidí zlepšuje náladu. Jestliže opravdu chcete začít den dobře, vyskočte z postele hned ráno, abyste se mohli dívat na východ slunce. Není nic krásnějšího než pozorovat, jak tma ustupuje a jak se rodí nový den. Je to duchovní zážitek! Sluneční světlo pravděpodobně zvyšuje tvorbu endorfinů v našem mozku, uvolňuje naše svaly a napomáhá tak pocitům spokojenosti.
Z knihy Newstart od V.W. Fostera.