Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Slyšel jsem, že existuje i tzv. dobrý cholesterol. Můžete mi o něm něco říct?

V nedávné době začalo být populární měřit jednu frakci celkového sérového cholesterolu, která se nazývá HDL (high-density lipoprotein) cholesterol. Existují totiž poznatky, že mezi lidmi žijícími v bohatých zemích, kde prakticky všichni konzumují tučnou stravu, mají lidé s vyšší hladinou HDL cholesterolu nižší výskyt srdečního onemocnění než lidé s nižší hladinou HDL cholesterolu.
Rubrika: Cholesterol
|
Typ článku: Rady lékaře

Obezita, cukrovka a kouření jsou spojovány s nižší hladinou tohoto typu cholesterolu. Fyzická aktivita, spotřeba alkoholu, strava s vysokým obsahem vlákniny a polynenasycených tuků a nízkým obsahem kalorií hladinu HDL naopak zvyšuje. Zvýšení množství cholesterolu ve stravě zvýší i hladinu HDL cholesterolu, protože HDL cholesterol je ve skutečnosti produktem metabolismu cholesterolu.

Mezinárodní data, která zahrnují lidi se širokým spektrem jídelníčků (od tučných po založené na škrobovinách), však neukazují žádný prospěšný účinek HDL cholesterolu. Data z populací se širokým rozpětím stravovacích návyků ve skutečnosti ukazují, že lidé s nejnižší hladinou HDL cholesterolu mají také nejnižší hladinu celkového cholesterolu i nejnižší výskyt srdečních onemocnění.

Je velmi alarmující, když si uvědomíme, že se člověku s vysokou hladinou celkového cholesterolu v krvi může dostat falešného ujištění na základě zprávy o vysoké hladině HDL cholesterolu, pokud se z tohoto důvodu rozhodne nečinit ve své stravě žádné změny. Vzhledem k tomu, že celkový sérový cholesterol je tak přesným zrcadlem stravy a zdraví, je pro většinu lidí rozbor celkového cholesterolu zcela postačující.

S využitím informací z knihy dr. Johna McDougalla „McDougallův plán". Vydala Společnost Prameny zdraví a OS Maranatha.

Počet přečtení: 3752
Datum: 10. 8. 2011