Sója významně chrání před rakovinou
Ochranný účinek jídel ze sóji se neomezuje jen na jeden či dva druhy nádorů. Spotřeba sójových jídel snižuje riziko široké palety nádorů, včetně rakoviny prsu, rakoviny tlustého střeva, plic a žaludku. To ostatně můžete posoudit i na následujícím výběru epidemiologických studií, které zkoumaly vztah mezi příjmem sóji a snížením rizika rakoviny.
Rakovina prsu
Výzkum prováděný v Singapuru porovnával 200 žen s rakovinou prsu se 420 ženami, které rakovinu prsu neměli (kontrolní soubor).Ty ženy, které měly nejvyšší spotřebu jídel ze sóji, byly v porovnání se ženami, které konzumovaly tato jídla jen zřídka, více než o polovinu méně ohrožené rakovinou prsu. Ženy s nejnižším rizikem rakoviny konzumovali denně asi 55 gramů sóji, tedy asi dvě porce jídel ze sóji denně.
Rakovina konečníku a tlustého střeva
Studie vypracovaná v Japonsku poukázala na to, že jedení sójových bobů anebo tofu sníží riziko rakoviny konečníku o víc než 80%. Lidé, kteří jídávali sóju, mají sedmkrát nižší riziko než ti, kteří ji obvykle nekonzumují. Sójové boby a tofu snížily riziko rakoviny tlustého střeva asi o 40%. Podle této studie poskytuje významnou ochranu už jedna až dvě porce sóji za týden.
V Číně měli lidé, kteří zřídkakdy konzumovali výrobky ze sójových bobů, jako např. sójové klíčky, tofu anebo sušené tofu, asi trojnásobně vyšší riziko rakoviny konečníku v porovnání s lidmi, kteří tyto výrobky jedli pravidelně.
Rakovina žaludku
V Číně měli častí konzumenti sójového mléka o více než o polovinu nižší riziko rakoviny žaludku v porovnání s těmi, kteří tento nápoj nepili.
Opět v Číně bylo u lidí, kteří pravidelně konzumovali sóju, riziko rakoviny žaludku o 40% nižší.
Ti japonští obyvatelé Havajských ostrovů, kteří konzumovali tofu, měli asi třikrát nižší riziko rakoviny žaludku oproti těm, kteří tofu obvykle nejedli.
Rakovina plic
Studie vypracovaná na více než 1500 mužích v čínské provincii Yunna zjistila, že u častých konzumentů tofu bylo riziko rakoviny plic asi o 50% nižší. Čím víc tofu se konzumovalo, tím bylo riziko nižší.
Studie vypracovaná v Hongkongu na více než 200 Číňankách zjistila, že každodenní konzumování tofu a jiných jídel ze sóji snížilo riziko rakoviny plic na polovinu v porovnání s těmi, kteří tato jídla konzumovali méně než třikrát za měsíc.
Rakovina prostaty
Na Havajských ostrovech bylo po dvacet let sledováno 8 000 mužů původem z Japonska. Ti, kteří konzumovali tofu méně než jednou týdně, měli třikrát vyšší pravděpodobnost onemocnění rakovinou prostaty v porovnání s těmi, kteří jej jedli denně. Když se kvantitativně hodnotili jednotlivé stravovací faktory, mělo tofu největší ochranný účinek.
Jedna japonská studie poukázala na to, že celá řada výrobků ze sóji -tofu, sójové mléko, miso, texturované sójové bílkoviny (sójové "maso") - blokuje vytváření nitritů, sloučenin, které mohou vést ke vzniku rakoviny.
Místo masa raději miso!
A na závěr ještě jedna překvapující zajímavost. Japonské výzkumy naznačují, že miso, fermentovaná pasta, která se v japonské kuchyni hojně používá, by mohla chránit lidi před radiačním poškozením. Podle dr. Schinichiro Akizukiho z Nagasaki, lékaři , kteří navštěvovali oběti atomové bomby, netrpěli radiačním poškozením, protože často jedli polévku z miso. Toto tvrzení podporují pokusy na zvířatech, poukazující na to, že miso zrychluje odstraňování radioaktivity z organismu a snižuje počet nádorů vyvolaných ozářením. Takže recept vaší babičky na slepičí polévku můžete zahodit a vyzkoušet si jednoduchý recept na přípravu polévky miso.
Rozpusťte čtvrt šálku misa - tj. asi 60 ml - v jednom litru vody, připravíte si tak polévku do zásoby.
Z knihy Marka a Virginie Messinových "Zdravo jesť, dlho žiť". Vydalo nakladatelství Motýl.