Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Sója významně chrání před rakovinou

U lidí, kteří často konzumují potraviny ze sóje, je nižší výskyt rakoviny než u těch, kteří konzumují takové potraviny jenom zřídka. Podle mnohých studií se ukázala na polovinu snížená pravděpodobnost onemocnění rakovinou u těch lidí, kteří denně jedli sóju, v porovnání s těmi, kteří taková jídla konzumovali jenom jednou nebo dvakrát týdně, případně ještě méně často.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Články

Ochranný účinek jídel ze sóji se neomezuje jen na jeden či dva druhy nádorů. Spotřeba sójových jídel snižuje riziko široké palety nádorů, včetně rakoviny prsu, rakoviny tlustého střeva, plic a žaludku. To ostatně můžete posoudit i na následujícím výběru epidemiologických studií, které zkoumaly vztah mezi příjmem sóji a snížením rizika rakoviny.

Rakovina prsu
Výzkum prováděný v Singapuru porovnával 200 žen s rakovinou prsu se 420 ženami, které rakovinu prsu neměli (kontrolní soubor).Ty ženy, které měly nejvyšší spotřebu jídel ze sóji, byly v porovnání se ženami, které konzumovaly tato jídla jen zřídka, více než o polovinu méně ohrožené rakovinou prsu. Ženy s nejnižším rizikem rakoviny konzumovali denně asi 55 gramů sóji, tedy asi dvě porce jídel ze sóji denně.

Rakovina konečníku a tlustého střeva
Studie vypracovaná v Japonsku poukázala na to, že jedení sójových bobů anebo tofu sníží riziko rakoviny konečníku o víc než 80%. Lidé, kteří jídávali sóju, mají sedmkrát nižší riziko než ti, kteří ji obvykle nekonzumují. Sójové boby a tofu snížily riziko rakoviny tlustého střeva asi o 40%. Podle této studie poskytuje významnou ochranu už jedna až dvě porce sóji za týden.

V Číně měli lidé, kteří zřídkakdy konzumovali výrobky ze sójových bobů, jako např. sójové klíčky, tofu anebo sušené tofu, asi trojnásobně vyšší riziko rakoviny konečníku v porovnání s lidmi, kteří tyto výrobky jedli pravidelně.

Rakovina žaludku
V Číně měli častí konzumenti sójového mléka o více než o polovinu nižší riziko rakoviny žaludku v porovnání s těmi, kteří tento nápoj nepili.

Opět v Číně bylo u lidí, kteří pravidelně konzumovali sóju, riziko rakoviny žaludku o 40% nižší.
Ti japonští obyvatelé Havajských ostrovů, kteří konzumovali tofu, měli asi třikrát nižší riziko rakoviny žaludku oproti těm, kteří tofu obvykle nejedli.

Rakovina plic
Studie vypracovaná na více než 1500 mužích v čínské provincii Yunna zjistila, že u častých konzumentů tofu bylo riziko rakoviny plic asi o 50% nižší. Čím víc tofu se konzumovalo, tím bylo riziko nižší.

Studie vypracovaná v Hongkongu na více než 200 Číňankách zjistila, že každodenní konzumování tofu a jiných jídel ze sóji snížilo riziko rakoviny plic na polovinu v porovnání s těmi, kteří tato jídla konzumovali méně než třikrát za měsíc.

Rakovina prostaty
Na Havajských ostrovech bylo po dvacet let sledováno 8 000 mužů původem z Japonska. Ti, kteří konzumovali tofu méně než jednou týdně, měli třikrát vyšší pravděpodobnost onemocnění rakovinou prostaty v porovnání s těmi, kteří jej jedli denně. Když se kvantitativně hodnotili jednotlivé stravovací faktory, mělo tofu největší ochranný účinek.
Jedna japonská studie poukázala na to, že celá řada výrobků ze sóji -tofu, sójové mléko, miso, texturované sójové bílkoviny (sójové "maso") - blokuje vytváření nitritů, sloučenin, které mohou vést ke vzniku rakoviny.

Místo masa raději miso!
A na závěr ještě jedna překvapující zajímavost. Japonské výzkumy naznačují, že miso, fermentovaná pasta, která se v japonské kuchyni hojně používá, by mohla chránit lidi před radiačním poškozením. Podle dr. Schinichiro Akizukiho z Nagasaki, lékaři , kteří navštěvovali oběti atomové bomby, netrpěli radiačním poškozením, protože často jedli polévku z miso. Toto tvrzení podporují pokusy na zvířatech, poukazující na to, že miso zrychluje odstraňování radioaktivity z organismu a snižuje počet nádorů vyvolaných ozářením. Takže recept vaší babičky na slepičí polévku můžete zahodit a vyzkoušet si jednoduchý recept na přípravu polévky miso.

Rozpusťte čtvrt šálku misa - tj. asi 60 ml - v jednom litru vody, připravíte si tak polévku do zásoby.

Z knihy Marka a Virginie Messinových "Zdravo jesť, dlho žiť". Vydalo nakladatelství Motýl.

Počet přečtení: 5230
Datum: 1. 2. 2006