Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Spánkem nejen k regeneraci

Během let patří nespavost u mých pacientů mezi nejpalčivější potíže. Mnozí z nás se dnes snaží vtěsnat co nejvíce do každého dne – zdá se, že litujeme hodin, které trávíme spánkem. Průměrně nevyspalý člověk však obvykle nemívá během dne tu nejlepší náladu.
Rubrika: Spánek
|
Typ článku: Články

Spánek a odpočinek mohou vypadat jako pasivní, poměrně nedůležité činnosti. Obyčejně však stačí již jedna nebo dvě noci nedostatečného spánku a většina lidí si uvědomí důležitost odpočinku. Naše těla jsou naprogramovaná na noční odpočinek – podobně jako na práci během dne.

Spánková apnoe

Spánková apnoe znamená absenci dýchání, zatímco spíme. Lidé postižení spánkovou apnoe mohou přestat dýchat stokrát za noc. Naštěstí – nebo naneštěstí – člověk se spánkovou apnoe obyčejně takové probuzení nevnímá.

Jak je možné, aby se někdo probudil nesčetněkrát každou noc a neuvědomil si to? Postižený se probouzí jen na úrovni podvědomí. Jestliže nedýcháme, v našem mozku se spustí poplach. Člověk se probudí, jen aby se nadechl. Pak zase usne. Obnovující spánek je narušen. Když se postižený člověk další ráno probudí, může si myslet, že spal osm nebo více hodin. Přesto se cítí unavený.

Připravila-li vás o obnovující spánek spánková apnoe, tělo vyloučí stresové hormony, aby vás udrželo v chodu. Možná si dáte šálek kávy, nebo najdete jiný způsob, jak donutit tělo k akci. Tělo takové zacházení však snáší jen určitý čas. Trpíte-li spánkovou apnoe, budete pravděpodobně neustále bojovat s únavou.

Spánková apnoe se častěji vyskytuje u mužů a je pravděpodobnější, pokud má člověk nadváhu. Dobrou zprávou je, že spánková apnoe se dá efektivně léčit. Výsledky španělské studie ukázaly pozoruhodný rozdíl rizika vývoje hypertenze v závislosti na tom, jestli člověk trpěl spánkovou apnoe či nikoliv – a pokud jí trpěl, pak jestli byla léčena či nikoliv.

Melatoninové souvislosti

Jeden z nejvíce fascinujících vztahů mezi spánkem, funkcí střev a krevním tlakem souvisí s hormonem zvaným melatonin. První souvislost je tato – pokud se vzdáte své večerní svačinky a jdete spát s prázdným žaludkem, vaše střevní výstelka vytvoří velké množství melatoninu. Melatonin pomáhá stimulovat tzv. migrační komplex (MMC) a tak přispívá ke zlepšování zdraví střev. Třetí článek v tomto řetězci je ale možná nejzajímavější – melatonin pomáhá také snižovat krevní tlak. Některé z těchto výhod týkajících se krevního tlaku mohou být důsledkem zdravějších střevních procesů, ale melatonin prokazuje také přímé anti-hypertenzní účinky.

Melatonin se účastní více funkcí, než jen samotného MMC. Je to důležitý hormon, jenž pomáhá našemu tělu v regeneraci. To je dobře, protože naše těla jsou tak během hodin, kdy jsme vzhůru, tak trochu zneužívána. Hormony, jako je melatonin či růstový hormon, naše tělo omlazují, když jim k tomu dáme příležitost – tedy když si zdřímneme anebo (ještě lépe) dopřejeme dostatek spánku.

K něčemu obdobnému dochází např. v letectví. Po každém letu (a ještě mnohem důkladněji na konci každého dne) se týmy mechaniků a údržbářů snaží letadlo očistit a vrátit do stavu plné funkčnosti, v jakém se nacházelo, než začalo plnit své každodenní povinnosti. To se děje i v našem těle. Noc co noc se tým řady hráčů – od MMC skupiny až po melatonin – snaží regenerovat a oživit všechny fyziologické funkce lidského těla.

Dr. Neil Nedley zformuloval sérii opatření v oblasti životního stylu, které prokazatelně zvýší vnitřní produkci melatoninu člověka, aniž by musel užívat doplňky. Patří sem: pobývání venku během dne, spánek v naprosté temnotě, vyhýbání se alkoholu, kofeinu a tabáku, nejméně dvě hodiny spánku před půlnocí, vyhýbání se lékům, které narušují tvorbu melatoninu, nepřejídání se, vynechání večeře (či svačinek před spaním), konzumace potravin bohatých na tryptofan, jako je tofu, dýňové a sezamové semínko, mandle či vlašské ořechy, zajištění dostatečného příjmu vápníku a vitamínu B6, využívání bohatých zdrojů melatoninu, jako jsou ovesné vločky, kukuřice či rýže.

Z knihy Davida DeRose Třicet dnů k optimálnímu krevnímu tlaku. K vydání připravuje Centrum zdraví Eden.

Počet přečtení: 1343
Datum: 15. 10. 2018