Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Syrová pravda

Počet příznivců syrové stravy neustále stoupá. Proč tolik lidí vypíná sporák a přechází na syrovou stravu? Někteří věří, že syrová strava představuje nejzdravější jídelníček - který se nejvíce blíží původní stravě v rajské zahradě. Další se domnívají, že syrová strava vykazuje takové ozdravné účinky, které nemůže nabídnout jídelníček obsahující vařené potraviny.
|
Typ článku: Články

Syrová strava není žádnou novinkou. Již na začátku devatenáctého století ji doporučoval Sylvester Graham, známý propagátor zdravotní reformy. Tepelnou úpravu potravin odsuzoval a prohlašoval, že pouze konzumace syrové stravy dokáže odvrátit choroby.

Tvrzení

Zastánci syrové stravy tvrdí, že tato strava zvyšuje množství energie, kterou člověk disponuje, přináší zvýšení bystrosti myšlení a čistí tělo od toxinů - tato tvrzení však nebyla ověřena výzkumem.

Dalším důležitou předností syrové stravy má být obsah živých enzymů, které pomáhají s trávením. Stoupenci syrové stravy argumentují tím, že zahřívání potravy nad 48 stupňů Celsia ničí enzymy obsažené v potravě, čímž se ničí vitalita jídla a snižuje jeho výživová hodnota. Enzymy jsou ve skutečnosti deaktivovány velmi kyselým prostředím, které panuje v žaludku; enzymy obsažené v syrových potravinách tak nikdy neproniknou dále než do žaludku.

Vaření či pečení luštěnin, obilovin, brambor a dalších škrobnatých potravin je důležité pro zajištění dobré stravitelnosti, syrové bílkoviny a škrob se totiž tráví velmi obtížně. Konzumování pouze syrových potravin tak znamená výrazné omezení pestrosti jídelníčku, výsledkem je, že některé skupiny potravin jsou nedostatečně zastoupeny. Taková strava může způsobit nedostatek řady vitamínů a minerálů.

Při troše snahy přinese vaření či pečení jen minimální ztráty většiny vitamínů a minerálů. K velkým ztrátám vitamínů a minerálů dochází, když jsou obiloviny průmyslově rafinovány anebo se zelenina vaří ve velkém množství vody.

Výhody tepelně upravené stravy

Tepelná úprava stravy přináší ve skutečnosti určité výhody. Vaření má za následek, že tělo dokáže z potraviny vstřebat dva- až třikrát větší množství lykopénu a dalších karotenoidů (pigmenty obsažené v červené, žluto-organžové a zelené zelenině).Tyto karotenoidy chrání před srdečním onemocněním a rakovinou. Oligosacharidy, které jsou obsaženy v luštěninách a způsobují problémy s nadýmáním, jsou navíc při běžné kuchyňské úpravě částečně odstraňovány v průběhu vaření.

Pečení chleba s droždím aktivuje enzym fytázu, který rozkládá kyselinu fytátovou. Tento proces výrazně zvyšuje vstřebávání nepostradatelných minerálů zinku a vápníku. Vstřebatelnost těchto minerálů z nevařených obilovin je nízká.

Konzumace syrové stravy anebo nedostatečně tepelně zpracovaných potravin (kontaminovaných baktériemi Salmonely a E. coli) měla také za následek řadu otrav jídlem. Tepelná úprava je pro zničení těchto nebezpečných mikroorganismů nezbytná.

Závěr

I když se dá jenom doporučit konzumace množství syrového ovoce a zeleniny, přechod na čistě syrovou stravu nemusí být tou nejlepší ideou.

Dr. Winston Craig je profesorem výživy na Andrews University v Berrien Springs.

Počet přečtení: 5381
Datum: 26. 3. 2012