Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Tipy pro lepší spánek

Používejte techniky „postupného uvolňování svalů.“ Zatněte skupinu svalů za současného hlubokého nádechu nosem a pak ji uvolněte, přičemž pomalu vydechujte ústy.
Rubrika: Spánek
|
Typ článku: Články

Začněte dlaněmi a postupně se propracujte přes paže, ramena, zátylek, čelisti, oči, břicho, zada a nohy k chodidlům. Dbejte na to, aby se již uvolněné svalové skupiny znovu nezatínaly.

Během dne si dopřejte pobytu na čerstvém vzduchu a sluníčku i dostatku pohybu. Výzkum ukazuje, že spánek během noci je narušen, pokud výše zmíněné nenaplňujete.

Případné zdřímnutí si během dne omezte na 20 minut. Bylo prokázáno, že spočinutí během dne účinně „dobíjí baterky“, člověk je čilejší, klidnější, lépe mu funguje paměť, zvyšuje se jeho výkonnost. Pokud byste si ale dali delšího „šlofíka“, může se stát, že budete mít večer problém usnout.

Vyhýbejte se kofeinu, tabáku a dalším stimulantům. Vzhledem k tomu, že trávení udržuje tělo aktivní, doporučuje se nejíst tři hodiny přes ukládáním se ke spánku.

Vytvořte si pravidelné spánkové návyky. Choďte spát i vstávejte ve stejnou hodinu. Když o víkendu ponocujete a pak vstáváte později, narušuje to spánek během týdne. Postel je určená pouze pro spánek a intimní chvíle. Zvyknete-li si v ní pracovat nebo číst, učíte tak tělo, aby zůstávalo vzhůru.

Před odchodem na lůžko relaxujte. Konflikty, starosti a stres nechejte za dveřmi ložnice. Nedívejte se na televizi, nehrajte videohry, nesledujte internet. Mnozí lidé zjišťují, že jim pomáhá dát si před spaním horkou lázeň.

V ložnici by měla být tma a ticho. Měla by být vyvětrána a spíše chladná. Pokud budete mít kvalitní matraci a polštář, který vám vyhovuje, může to významně přispět ke kvalitě vašeho spánku.

Z knihy Creation Health. Vydala stejnojmenná organizace.

Počet přečtení: 3631
Datum: 1. 11. 2020