Včelí produkty a naše zdraví
Věří, že enzymy dodávají energii a napomáhají uzdravování. Současně tvrdí, že včelí pyl zpomaluje proce stárnutí, dodává vytrvalost a zlepšuje výkonnost, pomáhá při impotenci či sexuálních dysfunkcích a hubnutí, působí preventivně proti infekcím, alergiím, rakovině a přináší úlevu při řadě dalších zdravotních problémů. Naneštěstí neexistují žádné vědecké studie, jejichž výsledky by dosvědčovaly tato tvrzení. Těch pár studií, které byly vypracovány, zatím pouze neprokázalo, že by včelí pyl nějakým způsobem zlepšoval fyzickou výkonnost.
Podobně se podle nepodložených tvrzení dá při únavovém syndromu, gastrointestinálních včedech, kolitidě, impotenci, depresích, revmatoidní artritidě, astmatu, migrénách a dalších zdravotních potížích použít mateří kašička. Další lidé věří, že mateří kašička zlepšuje duševní i tělesnou zdatnost a posiluje imunitní funkce. Vědecký výzkum zatím přitom poukázal jen na to, že kyselina nacházející se v mateří kašičce může vykazovat určitý protinádorový účinek.
U lidí, kteří jsou alergičtí na pyly, se může po konzumaci včelího pylu nebo mateří kašičky naopak projevit astma či střevní reakce, objevit kopřivka anebo dojít dokonce k anafylaktickému šoku, jenž někdy končí i smrtí. Včely jsou vystaveny různých bakteriálním a chemickým kontaminantům; ty se mohou dostat do včelích produktů. Včelí pyl i mateří kašička mohou způsobit růst choroboplodných organismů.
Propolis je pryskyřičná látka, kterou včely sbírají ze stromů a používají k vyztužení a zapečetění svých úlů. V laboratorních testech se u propolisu prokázala řada antimikrobiálních vlastností. I zde je však praktické využití poměrně malé, a to za současného rizika řady alergických reakcí. Propolis může nicméně posloužit při ošetřování spálenin, při bolestech v krku a aftech. Jsou zprávy, že přináší úlevu při zánětech, pomáhá při léčení vředů, posiluje imunitní systém a snižuje riziko šedého zákalu.
Dobré zdraví, dostatek energie a dlouhý život nejsou výsledkem konzumace škály včelích produktů. Většina testů prováděných na těchto produktech nepřinesla pozitivní výsledky.
Winston Craig, Andrews University