Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Velikost prostaty a strava

Zvětšení prostaty označujeme termínem „benigní hyperplazie prostaty“, BHP. Prostata obklopuje močovou trubici těsně pod močovým měchýřem. Pokud se příliš zvětší, může snižovat normální tok moči. Pak se objevují potíže jako slabý proud moči a nedostatečné vyprazdňování močového měchýře.
|
Typ článku: Články

Pacient musí často vstávat v noci kvůli nucení na močení. Vede to k podráždění, dochází k zadržování moči; moč stagnuje a snadno se může rozšířit infekce. Objevují se i problémy s ejakulací.

Ve Spojených státech postihuje BHP přibližně 50 % padesátiletých mužů a 80 % osmdesátiletých mužů – je to epidemie! Celkem 16 milionů Američanů. Stav se postupně zhoršuje, prostata se neustále zvětšuje. Na léčbu je každoročně vynakládána miliarda dolarů, další miliardu utratí nemocní za doplňky stravy. Nemocní podstupují i chirurgickou léčbu. Provádí se různými způsoby, které se popisují řadou zkratek, například TUMT, TUNA a TURP. Popisují nepříjemné výkony.

Zkratka „TU“ znamená transuretrální, tedy přes močovou trubici v penisu. Do močové trubice je zaveden přístroj zvaný resektoskop. Dále podstupujete mikrovlnnou termoterapii a následuje transuretrální jehlová ablace. Po zavedení jehly je aktivována dodávka páry. Někdy je třeba použít laser. To vše jsou „minimálně invazivní“ možnosti. Zlatým standardem zůstává transuretrální resekce prostaty, kdy se resekční kličkou vyřezává vlastní tkáň. Nežádoucí účinky zahrnují pooperační diskomfort.

Co si o tom myslíte? Musí snad existovat nějaké lepší řešení! V západním světě je naprosto běžné, že většina lékařů tento stav považuje za nevyhnutelný důsledek stárnutí. Ale podívejme se na další místa světa.

V Číně uvedli zástupci lékařských fakult, že BHP se vyskytovala nikoli u 80 % populace, ale celkově bylo zaznamenáno 80 případů. Konkrétně 84 případů během 15 let. V Číně se skutečně jednalo o ojedinělý výskyt, ale současná incidence jak BPH, tak rakoviny prostaty, se začala rychle zvyšovat. Nyní je výskyt BHP v Číně odpovídající výskytu ve vyspělých zemích. Proč tomu tak je?

Vědci tvrdí, že to lze vysvětlit stejně jako ohromný nárůst v počtu výskytů rakoviny prostaty: přesunem od tradiční rostlinné stravy ke stravě s živočišným tukem a bílkovinami. BPH může mít původ jako srdeční onemocnění; nejedná se o přirozený důsledek stárnutí, ale o důsledek konzumace nezdravé stravy. Když jíte běžnou západní stravu, může být pak zcela běžné, že budete trpět BHP a že zemřete na srdeční infarkt. Pokud se zdravě stravujete, pak pro vás zkratka TVP představuje strukturované rostlinné bílkoviny (textured vegetable protein), ale pokud vás otázka zdravého stravování nezajímá, TVP budete spíše znát jako zkratku pro transuretrální elektrovaporizaci prostaty.

Faktaozdravi.cz

Počet přečtení: 528
Datum: 23. 5. 2023