Více je někdy méně
Aby podpořili tuto teorii, vědci použili nejsilnější nástroj každého výzkumu: intervenční testy. Namísto toho, aby pouze pozorovali, co lidé jedí, přiměli je změnit jejich jídelníček, aby viděli, jaký to bude mít dopad. V daném případě luštěniny podrobili speciálnímu testu, když srovnali jejich zvýšený příjem přímo s omezením příjmu kalorií.
Redukce břišního tuku dokáže ve velké míře zabránit tomu, aby se prediabetes přeměnil v plně vyvinutou cukrovku. Všechny metody vedoucí ke snížení tělesné váhy v prvé řadě omezují přísun kalorií. Přesto většina těch, kdo snížili svou hmotnost zmenšením porcí, později zase nějaká ta kila nabrala. Hladovění nikdy nemá dlouhodobý účinek na naši váhu. Nebylo by proto úžasné, kdybychom našli způsob, jak jíst více, a přitom si snižovat svou váhu?
Výzkumníci rozdělili lidi s nadváhou do dvou skupin. První měla jíst pět šálků čočky, cizrny nebo bílých fazolí – neměla však svou stravu dále nijak měnit. Druhá skupina dostala za úkol snížit příjem kalorií o pět set denně. Hádejte, která z obou skupin byla zdravější? Ta, která toho snědla více než předtím. Konzumace luštěnin se ukázala být stejně účinná při zeštíhlování pasu a zlepšení kontroly krevního cukru jako omezení přísunu kalorií. Skupina, která jedla luštěniny, navíc zlepšila regulaci hladiny cholesterolu a inzulinu.
To je povzbuzující zpráva pro jedince s nadváhou, kteří jsou vystaveni riziku vzniku cukrovky druhého typu. Namísto toho, aby jedli menší porce a redukovali množství potravy, které snědí, mohou zlepšit kvalitu své stravy tím, že budou konzumovat jídla bohatá na luštěniny.
Michael Greger