Viděla jsem reklamu na odšťavovače, která zdůrazňovala prospěšné účinky konzumace chutných šťáv. Je uváděný zdravotní prospěch skutečně reálný?
Vypadá to opravdu báječně. Třeba i několik kilogramů různobarevné zeleniny nebo ovoce se nechá projít malým přístrojem a v okamžiku máte chutnou šťávu. A tak my, lidé dvacátého století, zvyklí na nejrůznější technické zázraky, s úžasem a obdivem přijímáme další „bleskový“ způsob, jak dosáhnout dokonalého zdraví.
Rubrika: Výživová poradna
| Typ článku: Poradna výživy
Do jisté míry je to pravda. Pomocí odšťavovače lze skutečně získat velice výživné a zdravé nápoje – to všechno ale za cenu ztráty důležité látky zvané vláknina. Zpracováním pěti kilogramů čerstvé zeleniny nebo ovoce sice získáte přibližně dva litry lahodné šťávy, ovšem téměř všechna vláknina, kterou organismus tolik potřebuje, je ve třech kilogramech drtě, kterou nakonec vyhodíte.
Trochu to připomíná proces vymílání zrna, se kterým se začalo před sto lety. Odstraněním klíčků a otrub vzniká bílá mouka, potravina, která obsahuje již málo živin a ještě méně vlákniny. Tato znehodnocená mouka pak tvoří základ naší stravy.
Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.
Počet přečtení: 2911
Datum: 9. 8. 2009