Využití kari v léčbě rakoviny slinivky
Ukázalo se, že kurkumin, barvivo obsažené v kurkumě, dokáže efektivně zastavit růst přednádorových změn v tlustém střevě a v laboratorních studiích prokázal svou účinnost proti rakovině plic. Podobných výsledků bylo dosaženo i při zkoumání rakovinných buněk ve slinivce. Proč tedy nezkusit jeho působení i na pacienty s rakovinou slinivky?
Ve studii financované National Cancer Institute a provedené v MD Anderson Cancer Center byly pacientům s pokročilou rakovinou slinivky podávány vysoké dávky kurkuminu. Z jedenadvaceti pacientů, u nichž bylo možno výsledky vyhodnotit, reagovali na léčbu pozitivně dva. Nádor jednoho z nich se zmenšil o 73 %, nicméně se nakonec na jeho místě rozvinul nádor na kurkumin rezistentní. Druhý pacient ovšem vykazoval stabilní zlepšení stavu v průběhu osmnácti měsíců. Jedinou dobou, kdy se výsledky zhoršily, bylo krátké třítýdenní období, kdy byla terapie kurkuminem přerušena.
Ano, na léčbu reagovali pouze dva pacienti, ale obdobné výsledky přinesla i chemoterapie a u léčby kurkuminem nebyly zaznamenány žádné nepříznivé účinky. Po těchto výsledcích bych kurkumin pacientům s rakovinou slinivky rozhodně doporučil bez ohledu na to, jaké jiné způsoby léčby absolvují.
Vzhledem k tragické prognóze je ale na prvním místě prevence. Z dosavadních zjištění vyplývá, že je dobré vyhnout se tabáku, nadměrnému pití alkoholu, obezitě a v jídelníčku omezit živočišné výrobky, rafinované obiloviny a přidaný cukr, a naopak přidat fazole, čočku, hrách a sušené ovoce.
Michael Greger