Zhluboka dýchat
Takovým způsobem se dá i odpomoci od příznaků stresu, a to bez užívání léků. Výsledky jedné studie ukázaly, že pomalé hluboké dýchání přispívá ke zvýšenému zásobení kyslíkem, snížení srdečního tepu a krevního tlaku, zvýšení aktivity parasympatiku a vyšší bdělosti a aktivitě. Bylo zjištěno, že dýchací cvičení zlepšují příznaky astmatu a snižují potřebu podávání léků na astma.
Naopak nízká hladina kyslíku v krvi v důsledku pouze mělkého dýchání vede ke špatné snášenlivosti fyzické aktivity, nedostatečné funkci svalů, snížení metabolismu, omezení mozkové činnosti, únavě a letargii. Může se časem projevit také celkové vyčerpání, anémie či deprese. Mezi rané příznaky špatných dýchacích návyků patří nedostatečný úsudek, vynechávání paměti, zhoršení intelektu a sklon k netrpělivosti a vznětlivosti.
Hluboké dýchání napomáhá dobrému trávení masáží orgánů v břišní dutině. Krev se snadněji vrací do hrudníku díky negativními tlaku, který je vyvíjen při každém hlubokém nadechnutí. Díky tomu se snižuje riziko úporných bolestí hlavy i hromadění krve v nohou. Naučíme-li se zhluboka dýchat, při každém nádechu se dostane do krve více kyslíku, díky čemuž srdce může bít o něco pomaleji.
Doporučuje se jít po každém jídle a před uložením se ke spánku na čerstvý vzduch a 10-20krát se zhluboka pomalu nadechnout. Jiným osvědčeným způsobem je nadechnout se a vydechnout pouze jednou za deset vteřin. To nezvládnete praktikovat ani jednu minutu, pokud nedýcháte zhluboka. Dechová cvičení podle výsledků studií zlepší naše zásobení kyslíkem v průběhu celého dne.
Máme-li moci zhluboka dýchat, je třeba nosit takové oblečení, které je dostatečně volné a nestahuje hrudník a bránici.
Z knihy Neila Nedleyho The Lost Art of Thinking.