Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

10 způsobů posílení imunity

Vzhledem k případům COVID-19 v Evropě, přicházející chřipkové sezóně a narůstajícímu výskytu dalších patogenů, jako jsou bakterie rezistentní na antibiotika, si musíme svoji obranyschopnost držet na maximu. Podělíme se s vámi o 10 způsobů, jak toho dosáhnout.
|
Typ článku: Články

Bod jedna: Snižte ovlivnitelné rizikové faktory. Poslední měsíce ukázaly, že lidé se srdečním onemocněním, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, rakovinou a respiračními onemocněními, jako je astma, mají vyšší riziko vážného průběhu nemoci COVID-19. Riziko je také vyšší u jedinců trpících obezitou. Mezi další rizikové faktory patří vyšší věk, narušená imunita a chronické nemoci ledvin nebo jater.

Nehledě na věk nebo zdravotní stav, vždy existuje něco, co lze udělat pro snížení našich rizikových faktorů. Potvrzuje to řada organizací, včetně United Nations Task Force for Non-communicable Diseases. Konzumace zdravé stravy, vyhýbání se alkoholu, fyzická aktivita a nekuřáctví mohou pomoci snížit rizikové faktory významných chronických onemocnění, jako jsou např. kardiovaskulární onemocnění a cukrovka. Nezdravá strava a nedostatek pohybu společně s nadváhou a obezitou patří mezi hlavní rizikové faktory. Vysokému krevnímu tlaku lze předejít stejnými kroky a k tomu přidat omezení spotřeby soli. Kardiovaskulární onemocnění, cukrovka a rakovina mají společné právě tyto stejné čtyři ovlivnitelné rizikové faktory: užívání tabáku, nezdravá strava, málo pohybu a užívání alkoholu. Zdravý životní styl umožňuje celému tělu lépe fungovat, včetně imunity.

Bod dvě: Denně se hýbejte. Praktikování pohybových aktivit posiluje imunitní systém, což může pomoci tělu v boji s nakažlivými virovými nemocemi. Ať už doma nebo venku, klíčové je zůstat fyzicky aktivní.

Bod tři: Zvolte rostlinnou stravu. Další klíčovou složkou zdravého životního stylu, která hraje nenahraditelnou roli v podpoře správně fungující a účinné imunity, je zdravá strava, obzvláště ta rostlinná. Vegetariánské způsoby stravování snižují riziko ischemické choroby srdeční o 40 %. Rostlinné stravování je oproti stravě nevegetariánské spojeno s nižším krevním tlakem, nižšími tuky v krvi a sníženým shlukováním krevních destiček. Navíc je prospěšné při hubnutí, snižuje riziko rozvoje metabolického syndromu a cukrovky 2. typu. Lékaři by měli zvážit doporučování rostlinné stravy všem svým pacientům, zejména těm s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, kardiovaskulárním onemocněním nebo obezitou.

Bod čtyři: Udržujte si zdravou váhu. Obezita je jedním z hlavních rizikových faktorů závažného průběhu COVID-19. Kromě úpravy stravy a cvičení lze úbytku dosáhnout i přerušovaným půstem. Jednoduše jezte jen dvě hlavní jídla a vynechejte večeři.

Bod pět: Praktikujte střídavou sprchu. Dalším způsobem, jak posílit imunitní systém, je využít imuno-stimulační účinky sprchování se střídavě horkou a studenou vodou. Zakončete horkou sprchu 30 vteřinami studené vody. Teplo následované chladem zlepšuje imunitu a zvyšuje počet bílých krvinek.

Bod šest: Doplňujte vitamín D. Jak ukázala řada studií, jednou z nejdůležitějších živin pro posílení imunity, kterou bychom měli pravidelně doplňovat, je vitamín D. The Irish Medical Journal zveřejnil článek zvaný Optimalizace statusu vitamínu D pro zlepšení imunitní ochrany proti COVID-19. Píšou: „Doporučujeme, aby všichni dospělí vyššího věku, pacienti v nemocnicích a obyvatelé pečovatelských domů i jiné zranitelné skupiny určitě užívaly 20-40 μg vitamínu D denně, což je 800-2000 mezinárodních jednotek; tím by měli zvýšit svou odolnost vůči COVID-19. Tato rada by se měla rychle rozšířit i na obecnou dospělou populaci.“

Bod sedm: Zajistěte si dostatečný příjem zinku. Další důležitou linií obrany a podpory imunitního systému proti infekci je dostatečný přísun zinku. Studie ukázaly, že status zinku u jedince je kritickým faktorem, který ovlivňuje odolnost vůči virovým infekcím. Populace s nedostatkem zinku mají zvýšené riziko, že onemocní.

Bod osm: Spojte se s ostatními. Sociolog Eric Klinenberg mluví o období sociální recese. S COVID-19 jsme vstoupili do nového období sociální bolesti. Pro nás všechny je důležité, abychom si ulevili od tíže sociálního odloučení aktivitami, jako jsou procházky venku, kde se můžeme setkat s přáteli, návštěvy těch, kteří ven nemohou, a navýšení virtuální komunikace a videoohovorů.

Bod devět: Najděte si způsoby, jak se vypořádat se stresem a strachem. Příchodem COVID-19 a jeho rychlým šířením se globálně zvýšilo zatížení populace úzkostmi. Lidé pobývající v izolaci pociťují značnou úzkost, zlobu a stres. Mezi způsoby, jak pozitivně nakládat se stresem a úzkostmi, patří pohyb, modlitba, rozvoj dovedností a koníčků a kontakt s ostatními.

Bod deset: Větrejte. Důkazy o možném riziku přenosu Sars-Cov-2 vzduchem se v posledních měsících rozrostly. K přenosu vzduchem dochází v uzavřených prostorách při delším kontaktu s virovými částečkami ze vzduchu uvolňujícími se při zpěvu nebo cvičení v nedostatečně větraných prostorách. Větrání se proto stává důležitým faktorem. Větrání hraje důležitou roli při odstraňování vydýchaného vzduchu plného viru. Větráním snížíme koncentraci a tedy i virovou nálož, kterou pak lidé vdechují.

V těchto těžkých časech, ve kterých nyní žijeme, potřebujeme, aby naše obranyschopnost byla co možná nejvyšší. Pamatujte však, že COVID-19 není zdaleka jedinou hrozbou pro naše zdraví.

Valérie Dufour

Počet přečtení: 474
Datum: 8. 2. 2023