Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

„Béčko“ je áčko v ochraně prsu

Vitamín B6 (pyridoxin), známý jako vitamín s kardioprotektivními účinky, podporující funkce mozku a imunitního systému, získal novou roli - prevence rakoviny prsu. Nové výzkumy říkají, že pouze jednoduchým opatřením, jako je dostatečně vysoký příjem tohoto vitamínu, lze významně snížit riziko nejčastější ženské rakoviny.
|
Typ článku: Studie

Studie tchajwanských žen ukázala, že vitaminy skupiny B obecně a vitamín B6 zvláště mohou snížit riziko vzniku rakoviny prsu. Vyšší příjem vitaminu B6 je specificky spojen s nižším rizikem vývoje estrogen-negativních nádorů. A jak to ten pyridoxin dokáže? Za a) plní zásadní roli v prevenci poškození DNA a tedy i vzniku mutací a za b) blokuje přísun krve do nádoru, čímž přímo omezuje jeho růst a rozšiřování.

Na zřejmou ochranu potřebujete přijmout necelých 4 mg B6 denně. Jeden banán obsahuje asi 0,5 mg tohoto vitamínu. Vitamín B6 najdete také v ořeších a olejnatých semenech, v celozrnných obilovinách, luštěninách, bramborách a kvasnicích. Bohaté na vitamín B6 jsou i některé živočišné potraviny (zejména vnitřnosti), ale ty vám se snižováním rizika rakoviny příliš nepomůžou, proto si je raději dopřávejte pouze příležitostně.

Journal of Epidemiology

Počet přečtení: 3013
Datum: 26. 9. 2017