Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Bezinky proti chřipce a nachlazení

Každou zimu tisíce z nás bojují po řadu dní s běžnou rýmou nebo chřipkou. Nepříjemné příznaky těchto onemocnění, jako je katar, tekoucí nos, kýchání, nízká horečka či kašel, mohou přetrvávat po dobu jednoho týdne i déle. V Evropě se hojně používají při léčbě rýmy a chřipky i jako prostředek vyvolávající pocení květy bezu.
Rubrika: Bylinky
|
Typ článku: Články

Černý bez je strom, který dorůstá výšky asi devíti metrů a vyskytuje se v Evropě a ve Střední Asii. Jeho menšímu příbuznému se daří na většině území Kanady a v severní části USA.

Sušené květy bezu anebo bezinky se v bylinářství používají již velmi dlouhou dobu. Staří Egypťané používali květy bezu do mastí a do koupelí za účelem zlepšení kvality pokožky a kvůli úlevě při ekzémech. I dnes jsou květy bezu běžnou součástí mastí na popáleniny, otoky, řezné rány a škrábance.

Původní Američané používali květy, plody, kůru i listy bezu v lidovém léčitelství. Čaj připravený z vnitřní kůry bezu sloužil jako diuretikum i jako projímadlo. Podobně se používaly bezinky. Uvádí se, že bez má mírné protizánětlivé účinky. Vzhledem k široké škále použití nazývali američtí Indiáni tento strom „lékárničkou obyčejného člověka".

V Belgii a ve Francii se bez užíval jako diuretikum. Britové pili nápoje z bezu při běžném nachlazení. Ve Spojených státech a v Kanadě se bez často míchá spolu s listy máty peprné a používá se jako lék při nachlazení a při horečkách. Běžné užívání bezu jako prostředku k vyvolání pocení pochází z tradiční řecké medicíny.

Úleva při běžném nachlazení

Existuje jenom velmi malé množství studií, které by dokumentovaly účinky bezu na lidi. Jeden izraelský vědec, dr. Mumcuoglu, vyvinul výtažek z bezu, který je velmi bohatý na flavonoidy. V malé klinické studii vypracované v roce 1993 bylo zjištěno, že tento výtažek redukuje závažnost příznaků chřipky i dobu trvání tohoto onemocnění. Dnes bývají doporučovány čaje vyráběné z květu bezu jako lék při nachlazení, a to zvláště v počátečním stadiu, kdy zakouší nemocný škrábání v krku a celkově se necítí dobře.

Kvetoucí špičky keře bezu se běžně užívají při přípravě bylinných léků. Drobné bílé a žluté kvítky, které vynikají svojí jemnou, ale charakteristickou vůní, se obvykle objevují v červnu či v červenci. Na komerční použití se bez sklízí zejména ve východní Evropě a ve Velké Británii.

Němečtí vědci uvádějí, že květy bezu přinášejí úlevu při nachlazení, horečce i při kataru horních cest dýchacích. Zdá se, že také přispívají k zprůchodnění průdušek při nachlazení. Laboratorní výzkumy navíc potvrdily protizánětlivé a diuretické účinky květu bezu. Předpokládá se, že terapeutické účinky bezových květů jsou výsledkem značných množstvích flavonoidů, triterpenů a biologicky aktivních fenolových (phenolic) složek, které obsahují.

Chceme-li získat léčivý nálev, je třeba povařit dvě až tři čajové lžičky sušeného květu v půl šálku vařící vody po dobu deseti minut. Za jeden den můžeme vypít dva až tři šálky tohoto čaje. Čaj z květů bezu má na první dojem sladkou chuť, kterou však poté následuje poněkud štiplavá příchuť. Jako alternativu k pití čaje můžeme doporučit užívání šesti kapslí květu bezu denně při léčbě nachlazení. Čaj z bezu je vhodný i ke kloktání a na vymývání očí.

Univerzální bezinky

Bez produkuje malé fialovo-černé bezinky, které dozrávají v srpnu či v září a jsou bohaté na antioxidační složky zvané anthocyaniny. Bezinky jsou velmi šťavnaté a po uvaření jedlé. Lze je přidávat namísto borůvek do koláčů, muffinů či lívanců. Dá se z nich také vyrobit dobrý džem či rosol. Bezinky jsou bohaté na vitamíny A a C, draslík, železo a flavonoidy.

Nejsou známy žádné nepříznivé vedlejší účinky. Listy a nezralé bezinky však mohou být mírně jedovaté a způsobovat zvedání žaludku a zvracení. Sušené květy anebo zralé a převařené bezinky můžeme však používat zcela bez rizika, i když jejich nadměrné anebo příliš dlouho trvající používání může způsobit - vzhledem k jejich diuretickému účinku - nedostatek draslíku v krvi.

Abych to shrnul, květ bezu je bezpečným a účinným léčebným prostředkem při nachlazení a chřipce, bolestech v krku i při horečce. Nezanedbatelné nejsou ani jeho diuretické vlastnosti.

Winston J. Craig, profesor výživy, Andrews University, Vibrant Life Jan/Feb 2006

Počet přečtení: 8673
Datum: 23. 1. 2012