Bürgerova nemoc
Častěji jsou zasaženy dolní končetiny, kde proces vyvolává bolesti, tzv. claudicatio intermittens (chůze je pro bolest přerušovaná), pocit chladu nebo tzv. Raynaudův syndrom.
Mohou být postiženy i horní končetiny nebo jiné části těla. V krajním případě se onemocnění vyvíjí tak, že je nezbytné odumřelou končetinu amputovat. V důsledku postižení cév zásobujících kosti může dojít k osteoporóze (odvápňování kostí). Onemocnění se objevuje několikanásobně častěji u mužů než u žen, a to ve věku od 25 do 40 let.
Původ nemoci není přesně znám, ale kouření – byť sváteční – má přímou souvislost s vývojem nemoci.
Léčba
Vyvarujte se tabáku! Kouření vyvolává vazokonstrikci (zúžení cév) a zhoršuje chorobu. Bürgerova nemoc se u nekuřáků vyskytuje jen zřídka.
Byl popsán případ 35letého muže s Bürgerovou nemocí, který nepřestal kouřit, nezabral u něj ani nifedipin ani pentoxyfylén ani kyslík nebo antibiotika či vodoléčba a postupně mu musely být amputovány prsty dolních končetin.
Zvýšená srážlivost krve je dalším nepříznivým faktorem.10 Vyhýbejte se nevhodné stravě, tj. stravě s vysokým obsahem tuků, stravě solené až přesolené, s vysokým obsahem živočišných bílkovin a rafinovaných cukrů. Doporučuji užívat syrovou cibuli a česnek, protože snižují srážlivost krve.
Teplým oblečením předcházíme podchlazení končetin. Ramena a nohy by měly mít tolik vrstev oblečení jako trup, aby krevní oběh byl rovnoměrný. Podchlazení a nachlazení způsobuje vazokonstrikci a zhoršuje příznaky. V zimě užívejte rukavice a teplé spodní prádlo.
Stres zhoršuje onemocnění. Vyhýbejte se stresovým situacím. Snažte se stres nevyvolávat nadměrnou ctižádostí, závistí ap. Tělesné cvičení snižuje stres a zlepšuje krevní oběh, a proto je vhodné při tomto onemocnění pravidelně denně cvičit.
Končetiny chraňte před infekcí a poraněním. Není vhodné chodit naboso. Rány se hojí pomalu a snížený krevní oběh způsobuje odumírání tkáně.
Cvičení může pomáhat, ale také škodit. Zlepšuje krevní oběh a zároveň napomáhá vzniku kolaterálního (náhradního) oběhu, když jsou cévy ucpané. Nejlepším druhem zátěže pro krevní oběh dolních končetin jsou procházky.
Bürgerovy cviky
- Lehněte si na postel a zdvihněte končetiny kolmo nad sebe. Vydržte 2 minuty nebo do té doby, než končetiny zblednou.
- Sedněte si na kraj postele. Kýváním nohama a pohyby prstů prokrvujte dolní končetiny tak dlouho, až získají znovu přirozenou růžovou barvu.
- Ležte rovně na posteli 5 minut.
- Tyto cviky provádějte třikrát denně, a to každý pětkrát.
Pořiďte si židle a křesla takové výšky, abyste nemuseli krčit nohy v kolenou. Neseďte dlouho, aniž byste se prošli a zacvičili nohama. Doporučuje se minimálně 5-7 minut chůze a cvičení během jedné hodiny sezení. Při sezení si nedávejte nohu přes nohu, protože to omezuje krevní oběh. Neseďte ani v žádné poloze, která krevní oběh zpomaluje.
Ze stravy vylučte nebo značně omezte všechny dráždivé pokrmy: maso, vejce, sýry, dráždivá koření, kofeinové nápoje. Strava by měla obsahovat dostatek zeleniny, ovoce a tekutin. Důležitým faktorem při prevenci a léčbě je dostatečný přísun bioflavonoidů (látek podobných vitaminům). Vydatným zdrojem je kůra citrusových plodů (chemicky neošetřená!) a lístky pohanky, které se dají vypěstovat doma naklíčením pohanky.
MUDr. Igor Bukovský (Miniencyklopedie přírodní léčby, Advent-Orion)