Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Zubní nitě, ano či ne?

Za uplynulá léta se přínosnost používání zubní niti k odstraňování zubního plaku (až 80 %) stala všeobecně uznávanou. Jak víme, že to funguje?
|
Typ článku: Články

Studii lze navrhnout tak, že každý člověk může sám sobě posloužit i jako kontrola. V případě používání zubní nitě jde o to, že ji člověk použije třeba jen na čtvrtině zubů. Výzkumníci požádali účastníky, aby si přestali čistit spodní čelist a zubní plak se jim tak mohl hezky nahromadit. Pak byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina měla používat zubní nit a druhá ne, ta sloužila jako kontrolní skupina. Po třech týdnech používání zubní nitě došlo nejen ke snížení množství zubního plaku o 60 procent, ale také ke zmírnění projevů zánětu dásní o polovinu – snížené krvácení po zasunutí sondy a dalších ukazatelů zánětu.

Všimněte si však, že tento pokus spočíval ve srovnání zubní nitě se zcela nulovým čištěním zubů. Účastníci nemohli používat zubní kartáček. Takže používání zubní nitě je sice lepší než nic, ale je v kombinaci s čištěním pomocí zubního kartáčku lepší než samotné čištění?

Obhajování čištění pomocí zubní nitě stojí z velké části na selském rozumu, ale selský rozum není zrovna něco, co by bylo přesvědčivým důkazem. S jistotou to nemůžeme vědět… Dokud to neotestujeme. Jaká je přidaná účinnost zubní nitě pří kombinaci s čištěním pomocí kartáčku? Překvapivě jen tři z jedenácti zkoumaných studií zjistily významný dodatečný přínos.

Odpůrce čištění zubní nití to rozradostnilo a hned začali přirovnávat zubaře nadále doporučující používání zubní nitě, a to ve světle těchto nových důkazů, k lidem, kteří věří, že je Země placatá. Stomatologie je profesí popírání. Více než 80 % lidí nepoužívá pravidelně zubní nit, takže pro „stomatologickou elitu“ je prostě těžké přijmout, že by „masy lidí nečistící si mezizubní prostory zubní nití“ mohly mít pravdu – a lékaři jako oni se mýlit. Zubní nit je prostě k ničemu, smiřte se s tím!

Tato zpráva byla zveřejněna v roce 2008. Od té doby bylo zveřejněno ještě více studií, a zatímco důkazy o dodatečné redukci zubního plaku jsou slabé, přinejmenším existuje nějaký důkaz, že čištění zubní nití pomáhá se zánětem dásní. A to je ostatně hlavní důvod, proč se chceme zubního plaku zbavovat.

Proč asi nenalezli žádné silnější důkazy? Studie byly nekvalitní, a proto se na jejich závěry nemůžeme zcela spolehnout. Takže v podstatě nemáme žádné důkazy podporující prospěšnost ani zbytečnost čištění zubní nití, protože zatím nebyly provedeny opravdu kvalitní studie.

Proč ne? Copak je nemůže zaplatit výrobce zubní nitě? Protože evidentně všechny druhy zubních nití fungují stejně. Porovnáte-li nevoskované s tkanými nebo extra pevnými zubními nitěmi, zjistíte, že schopnost odstraňovat zubní plak mají všechny zhruba stejnou. A to evidentně zjistily i ony provedené studie. Proč by tedy výrobce zubních nití chtěl financovat studii, která by měla ukázat, že čištění zubní nití je obecně prospěšné, pakliže by neměli šanci nějak dokázat, že je jejich výrobek lepší než jiné. Pak by hrozilo, že si zákazník koupí zubní nit jiného výrobce.

Co víme dnes? I když jsou technicky vzato důkazy pro opodstatněnost používání zubní nitě slabé, důležitější je, že metodologie studií zkoumajících účinnost zubní nitě je taktéž slabá. Sečteno a podtrženo, American Dental Association nadále doporučuje čištění pomocí zubního kartáčku i zubní nitě.

A jaké je správné pořadí použití těchto dvou pomůcek? Měli byste napřed použít zubní nit nebo raději zubní kartáček? Někteří zubní lékaři tvrdí, že zubní nit bychom měli použít jako první, protože tím uvolníme drobné částice zubního plaku a zubním kartáčkem je pak můžeme odstranit z úst. Fluor obsažený v zubní pastě se pak lépe dostane k povrchu zubů. Jiní zase doporučují napřed použít zubní kartáček a zbavit se tak většiny plaku, zubní nit by pak podle nich mohla pomoci dostat zbytky fluoru ze zubní pasty do mezizubních prostor. Kdo má pravdu?

To se dozvíme jedině testem. „Vliv pořadí použití zubního kartáčku a zubní nitě na redukci zubního plaku v mezizubních prostorech a udržení fluoru na povrchu zubů“ – randomizovaná a kontrolovaná klinická studie. Metoda použití zubní nitě jako první pomůcky vyhrála. Takto odstraníme znatelně více zubního plaku a dostaneme do mezer více fluoru. Pokud používáme zubní nit až po zubním kartáčku, mnoho zubního plaku, který je vytlačen z mezer mezi zuby, může ulpět na zubech okolo. Z toho plyne, že lepší je napřed použít zubní nit a až pak si zuby vyčistit kartáčkem.

Ze stránek NutritionFacts.org

Počet přečtení: 1172
Datum: 24. 6. 2021