Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Čajovníkový olej

Čajovníkový olej (tea tee oil) se vyrábí destilací v páře listů a výhonků čajovníku (Melaleuca alternifolia). Jedná se o pozoruhodný strom, který dorůstá až šesti metrů a roste v nížinách podél severovýchodního pobřeží New South Walesu v Austrálii.
|
Typ článku: Články

Skoro bezbarvý olej z čajovníku vyniká vůní, která připomíná vůni eukalyptového oleje. Čajovníkový olej se tradičně používá při ošetřování poranění kůže, jako jsou popáleniny, škrábnutí, řezné rány, odřeniny, otoky, po kousnutí hmyzem či píchnutí včelou, při trichofycii, akné a růžovce (rosacea).

Australští domorodci užívali rozmělněné listy čajovníku jako tradiční prostředek při kašli a nachlazení, na rány a kožní vyrážky, připravovali z nich nálev ke kloktání při bolestech v krku. Na medicínském radaru se čajovník objevil již před mnoha lety, kdy australští vědci zjistili, že čajovníkový olej vyniká antiseptickými účinky, které jsou o mnoho silnější než při použití běžné dezinfekce v podobě kyseliny karbolové. Během druhé světové války měli australští vojáci ve své příruční lékárničce čajovníkový olej – jako dezinfekční přípravek.

Běžné použití

Dnes se čajovníkový olej běžně používá při různých kožních problémech, zejména popáleninách, kousnutí hmyzem či píchnutí včelou, drobných poraněních a houbových infekcích nehtů. Neředěný olej se obvykle doporučuje před povrchovým užitím rozředit – obvykle se aplikuje jako roztok obsahující 5-10 procent oleje. Na kůži jej můžeme používat denně po dobu maximálně čtyř týdnů. Ředěný čajovníkový olej se úspěšně používá při léčbě aftů, vaginálních infekcí či infekce Candida. Krém s obsahem čajovníkového oleje účinně pomáhá při mykóze nohou (tzv. atletická noha). V podobě gelu je lépe tolerován při léčbě akné než roztok peroxidu benzoylu.

Olej z čajovníku pomáhá i jako ústní voda proti infekcím dásní, bakteriálním infekcím, při vředech v ústech a k celkovému zlepšení zdraví ústní dutiny. Roztokem oleje je možné kloktat při bolestech v krku, kašli a nachlazení. S čajovníkovým olejem se běžně setkáme v mýdlech, krémech na ruce i šamponech (kam se přidává jako prostředek proti lupům).

Vědecký výzkum

Laboratorní výzkumy ukázaly, že čajovníkový olej vykazuje širokospektrální aktivitu proti řadě mikroorganismů a významné protizánětlivé účinky. Podle některých závěrů může působit efektivně i proti virům – zejména herpes viru – a být tak účinný i při oparech či zarděnkách.

Studie také ukázaly, že čajovníkový olej působí proti MRSA, což je nebezpečný řetězec stafylokoku, který je odolný i vůči širokospektrálním antibiotikům. Je potřebný další výzkum, který by zhodnotil všechny jeho předpokládané zdravotní účinky.

Bezpečnost užívání

Pokud se olej podává podle doporučení (to znamená povrchové užití) a dodržuje se dávkování, nejsou známá žádná zdravotní rizika spojená s jeho užíváním. Silně se ovšem nedoporučuje užívat jej vnitřně; kdy může působit toxicky. Vnitřní požití (polknutí) může mít za následek špatnou koordinaci, zvedání žaludku, zvracení, slabost, motání hlavy, pocity zmatku a letargie. Když tedy čajovníkovým olejem kloktáte, nepolykejte jej!

Vyskytují se poměrně běžně i alergické reakce na čajovníkový olej, a to zvláště když se aplikuje v neředěné podobě na kůži – anebo v příliš velkých množstvích. Může dojít k alergické kontaktní dermatitidě, vyrážce, zarudnutí pokožky a svědění. Toto poněkud omezuje jeho užití zvláště u těch, kteří trpí ekzémem. Čajovníkový olej by se neměl dostat do očí a z bezpečnostních důvodů se nedoporučuje ani jeho užívání v těhotenství či v období kojení.

Winston Craig, Vibrant Life

Počet přečtení: 4658
Datum: 8. 12. 2016