Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Často slýcháme, že rostlinné bílkoviny nejsou plnohodnotné. Je to pravda?

Bílkoviny se skládají z 20 různých aminokyselin. Náš organismus si sám dokáže vyrobit 11 aminokyselin. Těch dalších 9 aminokyselin musíme přijímat v potravě, a proto se nazývají esenciální (nezbytné). Dlouho převládala představa, že je potřebné jíst maso a mléčné výrobky, abychom měli dostatek esenciálních aminokyselin.
|
Typ článku: Poradna výživy

Ovšem fakt, že tyto potraviny obsahují také hodně cholesterolu a tuků a přitom žádnou vlákninu, byl po léta přehlížen a považován za podružný.

Dnes víme, že všechny aminokyseliny, i ty esenciální, lze snadno získat z rostlinných potravin. Bílkoviny rostlinného původu obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Rozdělovat bílkoviny na plnohodnotné (živočišné) a neplnohodnotné (rostlinné) je nepravdivé a zavádějící. Navíc se kombinací různých rostlinných jídel zlepšuje celková biologická hodnota bílkovin. Kombinováním rostlinných bílkovin je myšlena potřeba jíst potraviny bohaté na bílkoviny (jako např. obiloviny, luštěniny, sójové produkty) v průběhu celého dne. Bílkoviny z těchto potravin se vzájemně zkombinují a vytvoří v organismu aminokyselinový „zdroj“, který umožní zásobovat tělo kvalitní bílkovinou.

Západní svět se opět začíná zajímat o rostlinnou stravu. Obsahuje málo tuků, hodně vlákniny, žádný cholesterol a hodně bílkovin. U většiny druhů zeleniny 20 procent energie pochází právě z bílkovin, u obilovin je to průměrně kolem 12 procent a u luštěnin a nejrůznějších olejnatých semen je to 20-30 procent.

Podle nynějších doporučení odborníků na výživu by 10 procent naší denní energie mělo pocházet z bílkovin. Tím pádem není problém dostatečného příjmu bílkovin ani u veganů. Bude-li vaše strava složena především z přirozených, nerafinovaných potravin s dostatkem energie, je téměř nemožné, abyste trpěli nedostatkem bílkovin.

Je načase zapomenout konečně na tento nebezpečný bílkovinný mýtus. Pro začátek stačí snížit spotřebu bílkovin na úroveň výživových doporučených dávek. S bílkovinami to je totiž jako s mnoha jinými věcmi v životě – i to dobré, je-li toho příliš, může nakonec uškodit.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.

Počet přečtení: 10214
Datum: 5. 3. 2009