Chalupářská polévka z černých fazolí s koprem
250 g černých fazolí, 2 malé hrstky sušených hub, 5 lžic extra panenského olivového oleje, 2 menší cibule, 1 lžíce drceného kmínu, 2 menší brambory, 1 mrkev, 1 lžíce zeleninového bujonu (např. Würzl), 1 lžička soli, 2 bobkové listy, 3 lžíce umeocta, 1 lžíce tmavého třtinového cukru, špetka mletého pepře, 100-200 ml sójové smetany, malý svazek čerstvého kopru
Den předem namočené fazole propláchneme, zalijeme čerstvou vodou, mírně osolíme a vaříme do měkka asi 90 minut. Sušené houby vložíme do misky a zalijeme 300 ml vroucí vody.
Ve větším hrnci rozehřejeme olej, přidáme najemno nakrájenou cibuli a orestujeme do růžova. Přidáme kmín a ještě chvíli restujeme. Zalijeme 1,5 l vody, přidáme houby i s výluhem, na kostky nakrájené brambory a mrkev, bujon, sůl a bobkový list. Přivedeme k varu a pozvolna vaříme asi 25 minut, dokud brambory nezměknou.
Z polévky vyndáme bobkové listy a vyjmeme asi polovinu brambor s mrkví a houbami. Přidáme uvařené fazole (trochu si jich můžeme nechat stranou a vložit až do hotové polévky), umeocet, třtinový cukr, špetku pepře a ještě 5 minut povaříme. Poté polévku rozmixujeme tyčovým mixérem.
Do polévky vrátíme brambory s mrkví a houbami, zjemníme smetanou a dle potřeby dosolíme. Nakonec vsypeme najemno nakrájený kopr.
Můj tip: Poslední dobou jsem začal trochu více používat umeocet. Jeho chuť je slano-kyselá, a proto nemusíte při jeho použití pokrm příliš solit. Popravdě to ocet vlastně není, vzniká jako vedlejší produkt při výrobě japonských švestiček umeboshi. Dá se říct, že je zajímavou alternativou ke klasickému octu, navíc pomáhá trávení a jídlo lehce ozvláštní.
Recept pochází z Luštěninové kuchařky Petra Klímy. Knihu vydalo nakladatelství SmartPress.