Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Chlorella, zelený zázrak: čistí, vyživuje, omlazuje

Chlorella – to je přímo vitaminová bomba! Chlorella je sladkovodní řasa, nemá tedy «mořskou» příchuť. Speciální technologií se zpracuje v tabletku, v níž je pouze tato řasa, nejsou tam tedy žádná barviva, plnidla, ochucovadla, tedy žádné zbytečné chemikálie, jak to u tablet bývá. Může se zapíjet nebo cucat. To je výhodnější, protože už v dutině ústní má hojivé účinky a taky brání tvorbě zubních kazů.
|
Typ článku: Encyklopedie

Z poloviny ji tvoří bílkovina, ale do tohoto jednobuněčného stvoření se vejdou též sacharidy, celý komplex vitaminu B – obsahuje tedy údajně i vitamin B12 (víc než hovězí játra), vitamin C (sedmnáctkrát víc než pomeranče), betakaroten (desetkrát víc než karotka, železo (dvacetkrát víc než špenát), vápník (jedenáctkrát víc než mléko), všechny esenciální aminokyseliny, včetně těch, které zkvalitňují spánek a tlumí bolest, chlorofyl («zelenou krev»), vlákninu («kartáč na střeva» a pomocník hubnutí).

Řasy díky vysokému obsahu chlorofylu podporují hojení pásového oparu. A když máte opar na rtu? Potřete jej propolisovou tinkturou, můžete například použít propolisový preparát EPAM Borise Tichanovského, tím opar vydezinfikujete. Pak rozžvýkáte tabletku chlorelly, a až budete mít pěkně vodnický jazyk, už se jen olíznete, tak, aby trocha zeleně ulpěla právě na tom oparu. Někdo vám možná bude závidět tu extravagantní rtěnku, ale vy se budete kochat tím, jak opar mizí a mizí…

Chlorella dokáže udělat podobnou službu jako antibiotika – bez vedlejších účinků umí zatočit se škodlivými mikroorganismy. Pokud jsme už na chlorellu zvyklí a není třeba se tedy obávat nějaké alergie, zkusme si, když nás potká nějaká infekce, vzít pár dnů po sobě 3× denně 50 tablet chlorelly. Buď se podaří infekci zastavit, nebo aspoň léčbu urychlit. A nemusíme se bát, že si zničíme střevní mikroflóru, jako když bereme antibiotika.

A ještě něco pro radost, a to doslova: Chlorella obsahuje aminokyselinu tryptofan, ze které se tvoří serotonin. Pokud vás chemické názvosloví «nebere», řeknu to jednoduše: serotonin je něco jako elixír radosti a štěstí. Když máte málo serotoninu, leze na vás «depka» a cítíte se unaveni. A ještě na něco je ten serotonin dobrý: večer se mění na melatonin a ten potřebujeme, abychom pěkně spali…

Chlorella prospívá i srdci! Obsahuje vitamin B9 čili kyselinu listovou – pouhých pět zelených tabletek skrývá i třetinu doporučené denní dávky této význačné látky, která pomáhá udržet naše cévy čisté. Pokud bychom brali v úvahu protiinfarktové doporučení odborníků z univerzity ve Washingtonu a měli bychom denně konzumovat 400 mikrogramů kyseliny listové denně, chtělo by to těch chlorell raději třicet denně. Myslím ale, že stačí i těch pět a zbytek si doplníme třeba z pšeničných klíčků, špenátu, žloutku, hlávkového salátu, čočky, avokáda… Domnívám se také, že osamocený bojovník toho moc nezmůže, takže když kromě té kyseliny listové doplníte i vitamin B12, B6 a hořčík, prospěch bude mnohem větší. No a to vše a ještě další prospěšné látky máte v chlorelle také.

Lidé s nadváhou prý mají v krvi příliš málo methioninu, který pomáhá spalovat tuky. Je totiž stavebním kamenem svalových bílkovin – nu a bez svalů prý nedochází k rozpouštění tuků. I tato aminokyselina je obsažena v chlorelle. (Jinak též v žloutku, mase, rybách, čočce, sóji…)

Není ovšem chlorella jako chlorella. Obvykle jsem pro to, abychom konzumovali stravu, která je co nejblíž našemu domovu – už proto, že ubyde nutnost pořád něco převážet a že se šetří příroda. V případě chlorelly dělám výjimku – dávám přednost té z Tchaiwanu – tam totiž svítí sluníčko skoro pořád. Chlorella slunce potřebuje – je zelená, protože je v ní chlorofyl. Ten, jak si jistě pamatujete ze školy, souvisí s fotosyntézou. Fotos znamená světlo. No a vezměte to logicky – asi toho světla bude mít víc chlorella z Tchaiwanu, než ta, co u nás pěstuje ve sklenících. Kolikrát v zimě čekáme na sluníčko zcela marně…

A ještě něco, čemu bych nevěřila, kdybych to nezažila: Kamarád mi přišel opravit počítač. Mezi řečí se zmínil, že zítra odjíždí na týdenní dovolenou do zahraničí a že ho trápí afty. „Dám ti chlorellu, ta ti pomůže,“ vyskočila jsem a šla otevřít kameninovou dózu, kde chlorellu přechovávám. Sejmu víčko, a bohužel, byla tam jen poslední tableta. „No, jedna asi nepomůže, ale lepší jedna než žádná,“ podala jsem kamarádovi tabletu. Vycucal ji a odjel. Za týden mi volá: „Hele, sežeň mi ty zelené tablety, jsou super! Celý týden jsem měl pokoj!“ „Cože?“ žasla jsem. „Já vím, že chlorella je skvělá, ale že by jen jedna tableta?!“ „Jo, pomohla mi, chci celé balení!“ trval na svém. A tak když jsem si objednávala chlorellu, vždycky jsem jedním sáčkem pamatovala i na něj. Jenže pak se na trhu objevily i levnější chlorelly, a tak jsem považovala za nutné upozornit ho na to, že jsou i jiné, levnější.

Vypadají zhruba stejně, ale – dle vyjádření senzibilů chybí v nich právě ta energie ze sluníčka. „Já chci tamtu – ta mi pomohla!“ uzavřel to ten kamarád, a pokud vím, je věrný «té mé» chlorelle dodnes. http://www.countrylife.cz/vyhledavani?q=chlorela

PS: Vím, že to zní jako reklamní trik; já bych takové historce o účinnosti jedné tablety taky nevěřila. Utvářejte si své závěry. Aneb jak praví Kniha knih: Všechno vyzkoušejte, dobrého se držte!

Z knihy Hanky Synkové Všechno je dobré. Vydalo nakladatelství Triton.

Počet přečtení: 4090
Datum: 29. 9. 2020