Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Co je to glomerulonefritida? Můžete mi říct, jak jsem k té nemoci přišla?

Glomerulonefritida je onemocnění ledvin, které se vyznačuje zánětem seskupení kapilár zvaných glomeruli. Jedná se o jeden z několika stavů, které se považují za onemocnění vyvolané komplexem antigenů a protilátek.
|
Typ článku: Rady lékaře

V tomto případě se komplexy, tj. kombinace dvou nebo více látek nacházejících se v lidském těle, nakonec usadí v glomerulech, kde způsobí zánět a zničení okolní ledvinové tkáně. Nemoc poškozuje v první řadě membrány mezi kapilárami a tubuly, ledvinovými kanálky.

Byly objeveny známé i neznámé zdroje antigenů, které tyto komplexy vytvářejí. Nejznámější jsou streptokokové bakterie, paraziti, viry, cizí bílkoviny, které se dostanou do těla při očkování, a některé potraviny. Trvá-li poškozování těmito komplexy pouze krátkou dobu, dochází k akutní glomerulonefritidě, z níž se ledviny obvykle plně uzdraví. Je-li však poškozování dlouhodobé, vyvine se chronická forma glomerulonefritidy. Poškození ledvin je velké a stále narůstá. Nakonec jsou ledvinové tkáně nahrazeny nefunkční zjizvenou tkání.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 5045
Datum: 15. 1. 2009