Co mi může pomoci pro prevenci a léčení nemocí ledvin?
Váš základní jídelníček by se měl soustřeďovat okolo škrobovin (tedy zejména obilovin, případně brambor) s přídavkem čerstvého ovoce a zeleniny. Konzumace luštěnin (fazole, hrách a čočka) by měla být omezena.
Lidé, kteří trpí onemocněním ledvin způsobeným zřejmě alergickou reakcí nebo reakcí na komplexy antigenů a protilátek, by měli vyzkoušet eliminační dietu. (Podrobný popis eliminační diety najdete v příloze.) K úplnému vyléčení často stačí tak prostá změna, jakou je vyloučení všech potravin živočišného původu ze stravy.
Pro zpomalení anebo zastavení většiny druhů selhávání ledvin je nezbytná strava s nízkým obsahem bílkovin, tuku a fosfátů, která neobsahuje cholesterol.
Pacienti blížící se konečnému stadiu onemocnění ledvin anebo pacienti na umělé ledvině by měli svou stravu založit na obilovinách a ovoci s nízkým obsahem draslíku, aby se vyhnuli stoupnutí hladiny draslíku v krvi na osudnou hladinu. U takto vážně nemocných lidí jsou lékařský dozor a časté krevní testy nezbytností.
Bolest působící ledvinové kameny je nutné odstranit – jejich rozdrcením anebo chirurgicky. V některých méně úporných případech se mohou lékař s pacientem pokusit rozpustit je změnou stravy.
Lidé s ledvinovým onemocněním berou často léky, u kterých je potřebná úprava dávkování. Tyto úpravy by se měly vždy provádět pod dohledem lékaře.
Nekomplikované infekce močového měchýře lze léčit velkými orálně podávanými dávkami brusinkové šťávy. Pokud je potřebné ordinovat antibiotikum, mělo by se, kdykoliv je to možné, podávat v jednorázové dávce.
Ženy s opakujícími se infekcemi močového měchýře by měly při své intimní hygieně přestat používat mýdlo.
Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob