Co to jsou ty sacharidy? K čemu jsou ve stravě dobré?
Mnoho lidí má ale zmatek v terminologii. Není jim jasný například rozdíl mezi cukry a škroby a už vůbec nechápou takové pojmy jako jednoduché a komplexní sacharidy.
Podle velikosti molekuly lze sacharidy rozdělit na jednoduché (monosacharidy, disacharidy a oligosacharidy) a komplexní (polysacharidy). Mezi jednoduché sacharidy patří glukóza, fruktóza (ovocný cukr), sacharóza (řepný nebo třtinový cukr), laktóza (mléčný cukr) a další. Ke komplexním sacharidům se řadí škroby a glykogen (živočišný škrob). Všechny sacharidy, cukry i škroby, se v trávicím traktu nakonec rozloží na glukózu. Krev pak glukózu ze střev vstřebá a použije ji jako zdroj energie pro organismus. Sacharidy se téměř výhradně nacházejí v potravinách rostlinného původu – obilovinách, ovoci, zelenině a potravinách z nich připravovaných jako je chléb, pečivo, těstoviny a cereálie.
Pokud jednoduché sacharidy (cukry) nejsou konzumovány spolu s vlákninou, jsou velice rychle vstřebány a stráveny, takže se ve formě glukózy dostanou do krve během několika minut. Tak dojde k rychlému zvýšení hladiny glukózy v krvi a náhlému přívalu energie. Prudký vzestup krevní glukózy často způsobí, že slinivka břišní, která vylučuje do krve inzulin, to trochu „přežene“, a tak se může objevit dokonce stav hypoglykémie – snížené hladiny glukózy v krvi. To se projeví náhlou slabostí, někdy až pocitem na omdlení. Většinou to lidé vyřeší tak, že rychle snědí něco sladkého nebo se napijí sladké limonády.
Lepším řešením by bylo sníst jablko. Ve své přirozené formě téměř všechna sacharidová jídla obsahují hodně vlákniny. I když vláknina není organismem strávena, má schopnost absorbovat vodu a vytvořit ve střevech měkkou hmotu, která brání rychlému vstřebání cukrů.
Jiným řešením je jíst více komplexních sacharidů – škrobů. Škroby jsou velké a komplexní molekuly, které musí organismus trávit delší dobu, takže to nevede k tak rychlému vzestupu hladiny glukózy v krvi. Navíc většina potravin přirozeně obsahujících hodně škrobu má také značné množství vlákniny.
Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.