Mozek nejlépe funguje na „sacharidové palivo“
Protože látková výměna probíhá v mozku velmi rychle (7,5x rychleji než je průměr ostatních tělesných tkání), je čelní lalok závislý na dodávce tohoto jednoduchého sacharidu každou minutu. Přestože mozek váží jen asi 2 % naší tělesné hmotnosti, využívá 15 % této celkové látkové výměny.
Prostor v mozku, kde se „uskladňují“ živiny, je díky tvrdé schránce lebky velmi omezený. Mozkové buňky mají k dispozici pouze dvouminutovou dávku glukózy ve formě glykogenu (zásobní živočišný cukr). Čelní lalok potřebuje pro nejvyšší výkon krev se stálou a přiměřenou hladinou glukózy.
Když vědci před lety zjistili, že mozek „nejlépe funguje na sacharidové palivo“, někteří lidé začali lízátka a bonbony nazývat „potrava pro mozek“. Výzkumy však dokázaly, že mozek na udržování svého výkonu nepotřebuje bílý cukr, ale právě naopak.
To naznačuje, že omezené množství bílého cukru v potravě posiluje aktivitu čelního laloku. Také výzkum potvrdil toto tvrzení. Zvláště u dětí se projevuje vliv konzumace cukru na myšlení a rozumové schopnosti. Dokonce i dobře připravené děti mohou při zkoušení „pohořet“, vyberou- li si nesprávnou stravu pro mozek.
Výsledky výzkumu čtyřiceti chlapců ve věku pěti let říkají, že ti, kteří konzumovali malé množství bílého cukru, se lépe soustředili a přesněji odpovídali než jejich vrstevníci, kteří jedli stravu s vysokým obsahem cukru. Rozdíly nebyly dány vyšším IQ, společenským postavením ani vzděláním rodičů. Chlapci, jejichž strava obsahovala málo rafinovaného cukru, dosáhli při zkoušení v průměru známky lepší o celý jeden stupeň. Tento provokativní výzkum tvrdí, že lepší stravování může proměnit „dvojkaře“ na premianta třídy.
Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.