Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Dá se něco dělat s mými otékajícími chodidly? Nedávno mi také stoupl můj krevní tlak. Mohla by mi dieta s nízkým obsahem soli pomoci při obou těchto problémech?

Ano, měla byste omezit svůj příjem soli. Sůl se vylučuje ledvinami. Pokud je kapacita ledvin snížena na úroveň, kdy do těla přichází více soli, než dokáže vyloučit, pak se tento minerál hromadí v těle. Přímo úměrně množství akumulované soli se zadržuje v těle voda a tkáně otékají.
|
Typ článku: Rady lékaře

Části těla, které jsou pod větším vlivem gravitačních sil, jako jsou chodidla a nohy, natékají nejdříve; otoky však lze brzy pozorovat i okolo očí, což je dáno tím, že pacient spí vleže. Snížení příjmu soli na úroveň, kterou ledviny dokážou zvládnout, v několika dnech otoky zmenší. Někdy může otoky způsobovat i nízké množství bílkovin v krvi. K němu dochází při onemocnění ledvin se ztrátami bílkovin. Jsou známé i některé vzácné druhy ledvinových onemocnění, při kterých se z těla ztrácejí velké množství soli. V těchto případech není omezení soli ve stravě rozumné.

Ledviny jsou důležitým regulátorem krevního tlaku: když jsou poškozeny, krevní tlak často stoupá, a to někdy i na velmi vysoké hodnoty. Omezení příjmu soli, živočišných tuků a bílkovin může řadou různých mechanismů velmi prospět při snižování krevního tlaku. S takto upravenou stravou můžete omezit nebo dokonce vyloučit potřebu podávání léků na léčení vysokého krevního tlaku. Bez léků samozřejmě nedochází k vedlejším účinkům. Změna stravy, která prospívá celému tělu stejně jako ledvinám, ulehčí od mnohého utrpení, které lidé se selháváním ledvin musejí snášet.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2934
Datum: 15. 1. 2009