Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Dá se vhodnou stravou předejít i vzniku kamenů s kyselinou močovou?

Pro prevenci kamenů z kyseliny močové někteří lékaři a dietetici běžně doporučují stravu s nízkým obsahem bílkovin a purinů. Puriny jsou základními stavebními bloky DNA a RNA a kyselina močová je produktem jejich rozkladu
|
Typ článku: Rady lékaře

V současnosti nejčastěji používané dietní programy by mohly být účinnější, kdyby byly ze stravy produkty živočišného původu zcela vyloučeny. Přestože tmavé maso, drůbež i ryby (a další mořští živočichové) obsahují velká množství purinů, většina praktických lékařů a dietetiků ještě stále maso ve stravě těchto pacientů povoluje.

Mnohý z těchto takzvaných zdravotních odborníků si totiž nedokáže představit, že by někdo mohl jíst jiná jídla, než jaká jí on sám. A nedokáže si ani představit, že by se někdo mohl obejít bez všech těch delikates, na které se sbíhají sliny, zvlášť když se pak pěkně spláchnou šálkem kávy či sklenkou alkoholického nápoje. To vše jako předehra několika hodin strávených v pohodlném křesle nebo na kvalitní pohovce. Pacientům se díky tomuto rozšířenému postoji nedostává od lékařů té nejlepší možné péče.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2703
Datum: 15. 1. 2009