Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Dejte si pozor na vzteklého rysa!

Reakce našeho těla na stres je důmyslný proces, který nás má ochránit před nebezpečím. Intuitivní reakce na stres lze popsat jako „útok nebo útěk“. Pomáhají nám přežít situace okamžitého ohrožení. Chemické látky v těle hrají hlavní roli při depresi, podobně je tomu při reakci na stres. Podívejme se na konkrétní, skutečný případ stresu a na to, jak na něj reaguje lidský organizmus.

Celesta měla v práci výjimečně náročný a dlouhý den. Večer, když konečně opustila kancelář, byl ve městě neskutečně hustý provoz. Cesta autem byla vyčerpávající. Celesta byla unavená a musela se přemáhat, aby neusnula. Po půlhodinové jízdě si s úlevou vydechla a zaparkovala na příjezdové cestě k domu. Když vystoupila, jen letmo koutkem oka zahlédla kočku od sousedů. Když však uslyšela hluboké zavrčení, okamžitě si uvědomila, že to není obyčejná kočka. V mysli jí rázem vytanula vzpomínka na to, jak jí nedávno někdo vyprávěl, že se v okolí potuluje vzteklý rys. Srdce se jí okamžitě rozbušilo a náhlý příliv energie vzpružil její unavené tělo. Ve zlomku vteřiny překonala schody a vběhla do domu.

Reakce těla na takovou stresovou situaci je sice mimořádně intenzivní, ale dočasná. V akutní situaci jsou účinky stresových hormonů všeobecně užitečné, protože poskytují zdroje potřebné k jejímu pohotovému zvládnutí.

Jeden z průkopníků výzkumu stresu, doktor Hans Selye, tvrdí, že naše okamžitá reakce na příhodu podobnou Celestině, je první fází reakce na událost způsobující stres. Selye vysvětluje, že reakce člověka je na všechny typy stresorů podobná, nezávisí tedy na charakteru podnětu. Reakce jedince na nový stresor prochází třemi fázemi, které lze předpokládat.

První, varovnou fází je poplašná reakce. Když Celesta uslyšela vrčícího rysa, její tělo vyslalo signál „pohotovost třetího stupně“, což byla poplašná reakce. Ve druhé fázi, ve stadiu odolávání, se musela okamžitě rozhodnout, jak se bude chránit – zda bude s rysem bojovat, nebo před ním uteče. Z dvojice možností „útok nebo útěk“ si vybrala útěk.

Jiné příčiny stresu, například pracovní stres, manželské neshody, finanční nároky nebo stovky dalších stresorů, nemusí být krátkodobé. Obvykle jsme vystaveni stresorům celé dny, týdny, měsíce nebo i déle, což může vyústit do 3. fáze – totálního vyčerpání. Pokud stresor v tomto stadiu přetrvává, může mít za následek nemoc nebo dokonce smrt. Klasickým příkladem jsou lidé, kteří zemřeli na srdeční infarkt tváří v tvář nějakému těžkému stresoru. Lidem se slabým srdcem může vzteklý rys nebo jiný náhlý stresor způsobit smrtelný stres. Většinou jsme však schopni stresory zvládnout – alespoň do určité míry.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz

Počet přečtení: 2156
Datum: 25. 2. 2009