Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Dokáže ovesná kaše pomoci při steatóze (ztučnění) jater?

Jestliže je ovesná kaše tak silná, že nás dokáže zbavit nepříjemných vedlejších účinků chemoterapie nanesením na postiženou kůži, jak by nám mohla pomoci, když bychom ji jedli?
|
Typ článku: Články

Farmakologie ovesných vloček. Ovesným vločkám se připisují různé vlastnosti podobné účinkům léčiv, příkladem je schopnost snížit hladinu cholesterolu v krvi a krevní cukr, posílit imunitní systém, působit proti rakovině, působit antioxidačně a proti ateroskleróze. Navíc mají protizánětlivé vlastnosti při zevním podání a mohou být užitečné také ve zmírnění astmatu u dětí a udržování zdravé tělesné hmotnosti; tím ale výčet nekončí.

Konzumace celozrnných obilovin obecně je spojena s nižším rizikem cukrovky 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění a přibírání na váze. Všechny kohortní studie zaměřené na cukrovku 2. typu a srdeční onemocnění ukazují, že příjem celozrnných obilovin je spojen se sníženým rizikem. To stejné vypozorovali u obezity. Trvale nižší přírůstky na váze byly u těch, kteří každý den jedli několik porcí celozrnných obilovin. Ano, všechny pokrokové populační studie ukazují, že vyšší spotřeba celozrnných obilovin je spojena s nižším BMI a nižšími přírůstky na váze.

Tyto výsledky však neřeší, zda je příjem celozrnných obilovin pouze ukazatelem zdravějšího životního stylu, nebo činitelem, jenž se sám podílí na nižší tělesné hmotnosti. Lidé hojně konzumující celozrnné obiloviny, jako jsou celozrnná pšenice, rýže natural a ovesná kaše k snídani, bývají například fyzicky aktivnější, méně kouří a konzumují více ovoce, zeleniny a vlákniny než lidé, kteří raději sáhnou po slazených cereáliích Froot Loops.

Statisticky lze tyto faktory vzít v potaz a porovnávat jen nekuřáky s nekuřáky, s podobnými pohybovými a stravovacími návyky. A většina studií to také udělala. Tyto studie nadále shledávaly obiloviny jako ochranné potraviny, a to prostřednictvím různých mechanismů. Například s hubnutím pomáhá rozpustná vláknina přítomná v ovesných vločkách, která v žaludku vytvoří gel. Gel pak prodlužuje dobu do vyprázdnění žaludku a člověk se cítí déle plný. To nám pak pomůže zhubnout.

Další příznivé účinky mají vločky v tenkém a tlustém střevě. Zdá se tedy přesvědčivé, že konzumace celozrnných obilovin přináší skutečně přímé příznivé účinky. Přesto jedině výsledky randomizovaných, kontrolovaných, intervenčních studií mohou poskytnout důkazy potvrzující příčinu a důsledek. Jinými slovy, důkazy hovoří jasně pro to, že konzumenti ovesných vloček mají nižší míru onemocnění, ale není to to stejné, jako by bylo prokázáno, že konzumací ovesných vloček své riziko snížíme.

Abychom zjistili i toto, musíme provést intervenční studii, která bude v nejlepším případě i zaslepená. Chtěli bychom polovině lidí dávat skutečnou ovesnou kaši a druhé falešnou placebo ovesnou kaši, který by vypadala a chutnala stejně jako ta skutečná. Pak bychom se dozvěděli pravdu. Jak si dokážete představit, nic takového jsme neměli. Tedy až donedávna.

Dvojitě zaslepená, randomizovaná studie mužů a žen s nadváhou nebo obezitou. Ve skupině konzumující skutečnou ovesnou kaši takřka 90 % účastníků zhublo. V kontrolní skupině k žádnému úbytku hmotnosti nedošlo. V první skupině lidé hubnuli v pase, cholesterol jim poklesl o 0,5 mmol/l a zlepšila se jim funkce jater.

Nealkoholové ztučnění jater, tedy ztučnění jater způsobené spíše nadbytkem jídla než nadbytkem alkoholu, je nyní nejčastější příčinou jaterního onemocnění v USA. Při pitvách bývá objeveno u 90 % obézních jedinců. Ve vzácných případech může vést k cirhóze jater, rakovině jater a úmrtí. Teoreticky by celozrnné obiloviny mohly pomoci v prevenci a léčbě ztučnění jater. Je to však poprvé, kdy bylo něco takového skutečně testováno. V navazující studii z roku 2014 byla tato zjištění potvrzena.

Celozrnné obiloviny naše zdraví chrání, ale rafinované obiloviny jsou spojeny se zvýšeným rizikem onemocnění. Takže i když má známý americký toustový chléb v názvu slovo „zázrak,“ neměli bychom od něj zázraky očekávat, pokud tedy nejde o jeho celozrnnou verzi.

Ze stránek dr. Michaela Gregera NutritionFacts.org

Počet přečtení: 1799
Datum: 18. 10. 2019