Doufám, že se informace o tomto novém a bezbolestném způsobu léčení lidí s onemocněním ledvin a ledvinovými kameny rychle rozšíří, a to jak mezi lékaře, tak mezi pacienty – a bude tak možné pomoci více lidem.
13. ledna 1946 přednesl dr. Walter Kempner z Duke University před Newyorskou lékařskou akademií zprávu o výsledcích léčení pacientů postižených řadou různých chorob pomocí prosté změny stravy.
Oznámil, že při terapii stravou bylo z 322 pacientů s ledvinovým onemocněním, dalšími nemocemi močového traktu a hypertenzí (z nichž většina již dříve vyzkoušela jiné způsoby léčení) u 203 pacientů zaznamenáno měřitelné zlepšení jejich stavu. Objektivní zlepšení prokázalo 65 ze 100 pacientů, u nichž bylo hlavním problémem onemocnění ledvin. Z 222 pacientů s onemocněním krevních cév způsobeným hypertenzí došlo ke zlepšení u 62 procent. Z 31 pacientů s obrácenými T-vlnami na EKG, což je známka srdečního onemocnění, se u 11 pacientů T-vlny dostaly do vzpřímené polohy, jinými slovy staly se normálními. U 77 z 87 pacientů s onemocněním krevních cév vyvolaným vážnou hypertenzí došlo ke zmenšení srdečního svalu.
Dr. Kempner upozornil své kolegy na to, že vztah mezi vysokou hladinou cholesterolu a vysokým krevním tlakem byl opakovaně zdůrazňován i jinými badateli, a to zejména s ohledem na vaskulární onemocnění očí, onemocnění koronárních tepen a aterosklerózu. Z 53 svých pacientů s onemocněním krevních cév a hladinou cholesterolu nad 220 mg% (5,6 mmol/L) pozoroval u 52 pacientů po změně stravy jeho snížení, přičemž průměrná hodnota tohoto snížení krevního cholesterolu byla 74 mg% (1,9 mmol/L).
Dr. Kempner léčil dietou orientovanou zejména na rýži mnoho pacientů s akutní i chronickou glomerulonefritidou, dalšími druhy ledvinového onemocnění, srdeční chorobou, hypertenzí, obezitou a cukrovkou. Jeho dieta poskytovala přibližně 2000 kalorií z rýže, cukru, ovoce a ovocných šťáv, doplněných vitaminy a železem. Přídavek cukru a ovocných šťáv dodávajících prázdné kalorie účinně snížil obsah 40 gramů bílkovin, které by jinak obsahovala strava tvořená výhradně rýží, na požadovaných 20 gramů. Omezení množství bílkovin ve stravě vede ke snížení tvorby odpadních produktů, které jinak poškozují a přetěžují zbývající ledvinovou tkáň.
V současné době potvrzuje a upřesňuje prospěšné účinky, které dr. Kempner během více než sedmačtyřiceti let výzkumné a klinické praxe u svých pacientů pozoroval, řada dalších studií. Úspěch tohoto průkopníka a myslitele však nebyl nikdy překonán. A přesto i dnes jsou výhody této jednoduché, bezpečné a levné terapie nabízeny jenom mizivému procentu pacientů.
Je návrh změny stravy pro mnohé lékaře prostě příliš nestravitelným soustem? Více z nás, kteří působíme v oblasti poskytování zdravotní péče, by mělo dát svým pacientům všechny potřebné informace a také příležitost, aby si mohli tuto vysoce účinnou léčbu vyzkoušet.
Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob