Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Existuje o rakovině prsu v současné době dostatek informací?

Mezi hlavními druhy rakoviny patří tento typ nádoru k nejsnadněji rozpoznatelným a nejlépe dostupným. Rakovina prsu je studována již celá staletí; jako u jednoho z prvních druhů rakoviny se u ní lékaři pokusili o léčení chirurgickým zákrokem.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Rady lékaře

V Americe provedl první radikální mastektomii na konci osmnáctého století dr. William Halsted z Johns Hopkins University Medical School.

Operační zprávy dr. Halsteda mimochodem popisují rakovinné nádory, které měřily 8 na 7 centimetrů (a byly tedy asi o velikosti pomeranče), jako malé nádory. Mnohé ženy oddalovaly v minulosti vyhledání lékařské pomoci až do té doby, než byl nádor poměrně dost velký a choroba již značně pokročilá. Vzhledem k tomuto jejich váhání byl počet let od chirurgického zákroku do smrti nižší, než je tomu dnes, kdy se nádorům dostává lékařské pozornosti mnohem dříve.

Nádory, které u sebe ženy dnes objevují, jsou, vzhledem k většímu současnému zaměření na vlastní tělo, častějšímu sebeprohlížení i použití mamografie, často o průměru jednoho centimetru nebo i menší – velikosti hrášku. A protože je dnes nemoc odhalována v mnohem ranějším stadiu, období, které uplyne od chirurgického zákroku do té doby, než žena na rakovinu prsu zemře, je o mnoho let delší.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2454
Datum: 14. 1. 2009